Podwyżki wody i ścieków w gminie Ciężkowice

11 marca 2015
Publikacja: Monika Kostrzyńska

podwyzka-ciezkowiceOd 1 kwietnia 2015 r. będą obowiązywały nowe, wyższe taryfy za wodę i ścieki w gminie Ciężkowice. I nie jest to primaaprilisowy żart. Nowe stawki ciężkowiccy radni przyjęli na ostatniej sesji. Mieszkańcy zapłacą o 98 groszy więcej za każdy kubik wody i tyle samo za ścieki. Za stawkami zaproponowanymi przez spółkę „Dorzecze Białej” głosowało tylko pięciu radnych, aż dziesięciu wstrzymało się od głosu. Tak poważny rozdźwięk w radzie to być może, skutek nagłaśniania przez nas każdej podwyżki cen. Radni zwyczajnie nie chcą być utożsamiani z podwyżkami. Jednakże, obowiązujące prawo zakłada, że gdyby nawet większość radnych była przeciwna podwyżkom, te z mocy prawa (art. 24 ust. 8 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) weszłyby w życie po upływie 70 dni.

Reasumując, od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. stawki za wodę i ścieki w gminie Ciężkowice wyniosą:

8,11 zł za m3 wody
11,56 zł za m3 ścieków

a było:

7,13 zł za 1m3 wody
10,58 zł za 1m3 ścieków

W tym momencie należy dodać, że gmina Ciężkowice dopłaca ze swojego budżetu 2,20 zł do każdego kubika wody i 3, 90 zł do kubika ścieków. Dopłaty są utrzymane na zeszłorocznym poziomie. W związku z powyższym, mieszkaniec gminy Ciężkowice na nowych rachunkach zobaczy stawki w wysokości:

Woda: 8,11 zł – 2, 20 = 5,91 zł (dotychczas 4,93)

Ścieki : 11,56 zł – 3,90 = 7,66 zł (dotychczas 6,68)

Na przestrzeni ostatnich trzech lat ceny za wodę i ścieki ciągle rosły, widać to na prostym zestawieniu:

podwyzki

Cały czas trzeba mieć na uwadze, że cena końcowa dla mieszkańca to pochodna dwóch czynników. Stawki wyliczonej przez spółkę komunalną oraz wysokość ewentualnej dopłaty z budżetu gminy.

Szczegółowe stawki obowiązujące od 1 kwietnia 2015:

tabela

Radny Robert Truchan zadał mejlowo pytanie prezesowi spółki Dorzecze Białej dotyczące cen wody i ścieków w innych gminach, wchodzących w skład przedmiotowej spółki. Otrzymaną odpowiedź, na prośbę radnego publikujemy poniżej. Prosimy pamiętać, że podane kwoty nie uwzględniają ewentualnych dopłat z budżetów gmin.

stawki-dorzecze

Z powyższego zestawienia wynika, że rzeczywiście mieszkańcy gminy Ciężkowice nie płacą najdrożej. Jednak, warto dorzucić kolejne zestawienie z dwóch gmin sąsiadujących z Ciężkowicami, które po pierwsze mają wybudowany (a to ciągle nie jest takie oczywiste) wodociąg i kanalizację, po drugie nie weszły w spółkę.

Gmina Bobowa – woda: 3,54 netto, ścieki: 3,79 netto

Gmina Gromnik – woda: 4,14 netto, ścieki: 5,11 netto

Wtedy obraz zarysowany przez wcześniejsze zestawienie ulega zamianie.

Oprócz tematu wody i ścieków, jednym z punktów obrad ostatniej sesji było ustalenie ryczałtowej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w domkach letniskowych. Radni uchwalili ryczałtową stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe w następujący sposób:

  1. Jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny– opłatę w wysokości 108 zł rocznie za jeden domek letniskowy lub inną nieruchomość wykorzystywaną na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
  2. Jeżeli odpady nie są zbierane i dobierane w sposób selektywny – opłatę w wysokości 216 zł rocznie za jeden domek letniskowy lub inną nieruchomość wykorzystywaną na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Odpady będą wywożone zgodnie z grafikiem wywozów śmieci, a cena będzie zależeć od sposobu segregacji śmieci.

Wśród złożonych interpelacji i wolnych wniosków znalazły się między innymi:

  • potrzeba nowych znaków drogowych na terenie całej gminy
  • wniosek o zwiększenie etatu lekarza dentysty w gminie
  • spawa wydania zakazu handlującym na „podcieniach” w Ciężkowicach

Podczas obrad, burmistrz Zbigniew Jurkiewicz oznajmił, że przy wejściu do budynku Urzędu Gminy powstaje właśnie punkt informacyjny. Dodał, że urząd idzie w kierunku e-administracji i między innymi dlatego ogłoszono nabór na stanowisko informatyka. Dodajmy, że na stanowisku tym został zatrudniony pan Sławomir Krok z Białej Niżnej (gm. Grybów).

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
AUTO-SOPALA
Origum
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl