Pogórzanie z Jastrzębi grają już 50 lat

25 września 2018
Publikacja: Aneta Adamczyk

22 września kapela ludowa “Pogórzanie” z Jastrzebi obchodziła swój julileusz 50-lecia istnienia. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji członków zespołu oraz ich rodzin. Następnie w śpiewnym korowodzie udano się do Domu Kultury w Jastrzębi. Jubilaci zajęli miejsce na scenie, jednak nie by występować, a by przyjmować gratulacje i życzenia, które płynęły  od wielu osób i instytucji. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło założyciela kapeli Mieczysława Króla, obecni byli posłowie na sejm Urszula Augustyn i Wiesław Krajewski, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, Radni Powiatu tarnowskiego Michał Koralikoraz Stanisława Kuropatwy. Nie zabrakło burmistrza gminy Ciężkowice Zbigniewa Jurkiewicza, przewodniczacego Rady Miejskiej Zdzisława Szczerby, sekretarz gminy Beaty Weron- Białas, dyretor ASPO Anny Zagała, radnych, dyrektorów szkół i przedszkoli, przewodniczacych KGW i SKR-u. Gratulacje i życzenia płynęły także od przedstawicieli Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu – Benedykta Kafla i Jadwigi Adamczyk, ksieży, przedstawicieli zespołu regionalnego z Lipnicy Wielkiej oraz zespołu Siemiechowianie, zaprzyjaźnionych firm i zakładów. Kapela pośród wielu wyróżnień, pamiątek i listów gratulacyjnych otrzymała także nagrody finansowe, między innymi od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz Romana Łucarza- starosty powiatu tarnowskiego.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie pamiątkowych statuetek członkom zespołu. Nie zabrakło wspomnień osób które już na zawsze z niego odeszły. Wspomnienia zostały przywołanie nie tylko przez słowa, lecz także przez archiwalne fragmenty nagrań wystepów kapeli “Pogórzanie”. By wszyscy przybyli na 50 lecie mogli na długa zapamiętać ten dzień otrzymali płytę z nagraniami zespołu wydaną specjalnie na tę okazję.

Trudno w kilku słowach streścić 50 lat istnienia tak barwnego i utytułowanego zespołu dlatego przedstawiamy bardzo krótki rys historyczny i najważniejsze osiagnięcia. Kapela regionalna “Pogórzanie” z Jastrzebi została założona przez lek. stomatologa Mieczysława Króla w 1968 roku, działa przy Domu Kultury w Jastrzębi. Autentyczna kapela bardzo szybko, bo w 1981 roku wraz z założycielem, otrzymała nagrodę Oscara Kolberga- najważniejsze wyróżnienie w Polsce za zasługi dla kultury ludowej. Od 1990 roku w skład zespołu weszła męska grupa śpiewacza, a od 2000 roku kobieca grupa śpiewacza. Obie grupy nagradzane były wielokrotnie, ale największym osiagninęciem grupy męskiej, było zdobycie nagrody głównej- Baszty na Ogólnopolskiem Festiwalu Kapeli i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym n/ Wisłą w 2014 roku. Zespół koncertował na niezliczonej ilości scen w Polsce i za granicą. Gościł na arenach Polskiego Radnia i Telewizji. Przez długi czas kierownikiem muzycznym kapeli był Antoni Hołda, obecnie rolę tę pełni Stanisław Deś. Zespół nagrał 6 płyt: “Hej od Jastrzebi idą”, “Na jastrzębskim weseli….”, “A przez te jastrzębsk wieś”, “Na jastrzębska nutę”, “Jastrzębskie kolędowanie” i najnowsza ” Pogórzanie z Jastrzębi na Jubileusz 50-lecia”

Impreza została zorganizowana przy wsparciu finansowym marszałka województwa małopolskiego, za pośrednictwem stowarzyszenia Pogórzan w ramach zadania “Pokolenia złączone tradycją- święto rodzin Pogórzan” oraz miejscowych sponsorów. 

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl