Pogórzańskie Swary, czyli tradycyjne obrzędy i potrawy w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Ciężkowice

02 grudnia 2019
Publikacja: Aneta Adamczyk

W sobotę 30 listopada br. w Domu Kultury w Jastrzębi odbył się po raz pierwszy przegląd dorobku artystycznego i kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Ciężkowice pod swojsko brzmiącą nazwą „Pogórzańskie Swary”. Przegląd został zorganizowany przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Reprezentacje poszczególnych sołectw składające się zarówno z dorosłych jak i dzieci „starły” się w dwóch konkursach. Pierwszy konkurs, kulinarny wymagał aby każda grupa przygotowała jedną jednogarnkową dawną, tradycyjną potrawę do degustacji i oceny przez komisję. Drugi konkurs rozegrał się na scenie i polegał na prezentacji scenek z życia dawnej wsi czyli inscenizacji obrzędów, obyczajów, zwyczajów lub prac gospodarskich.

Żaden opis nie jest w stanie przedstawić tych cudownych zapachów dobrego jedzenia które zaprezentowane zostało w ramach konkursu kulinarnego. Zdjęcia to zaledwie namiastka tego co znajdowało się jeszcze na stołach poszczególnych Kół. Na stołach obok konkursowych potraw były misternie ułożone pryzmy ciasta, tradycyjnej wędliny, w kamionkach obłędnie pachniały kiszone ogórki, które aż prosiły się aby je połączyć z aromatycznym domowym chlebem i smalczykiem. Pierogi ociekające omastą dosłownie wyskakiwały z brytfann wprost na talerze przechodzących osób prosząc o skonsumowanie. Tajemnicze nalewki stały w pękatych gąsiorkach i obiecywały nieznane dotąd doznania smakowe. Tylko komisja z bardzo poważnymi minami notowała coś w protokołach i dopytywała się o szczegóły przepisu tej czy innej potrawy. Na scenie tymczasem kiszono kapustę, skubano pierze, przygotowywano się do Wigilii, odczyniano uroki, wspominano historię KGW czy też w wierszowanym poemacie uczono Hanusię tajników pieczenia chleba.

Wszystko to na oczach bardzo licznej publiczności wśród której byli: Burmistrz Gminy Zbigniew Jurkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Koralik, radni gminni, Sołtys Jastrzębi Jadwiga Haraf, Dyrektor Krakowskiego Banku Spółdzielczego Odział w Ciężkowicach Joanna Sipior oraz przedstawiciele tarnowskiego oddziału ARiMR: Ryszard Pagacz -kierownik i Teresa Kuboń – pełnomocnik ds KGW.  Kiedy zakończyły się występy sceniczne, członkowie komisji artystycznej spotkali się z wszystkimi występującymi grupami aby podzielić się z nimi swoimi uwagami i doradzali jak w przyszłości budować podobne scenki oparte na tutejszym folklorze i regionalnej tradycji własnych rodzin.

Kiedy przyszedł czas na ogłoszenie wyników w obu konkursach, Komisja konkursowa w składzie; Zofia Skwarło ,Stanisław Deś i Bogdan Krok wyłoniła zwycięskie Koła Gospodyń Wiejskich w konkursie Tradycyjnych Potraw.

  • Pierwsze miejsce za – „Pęcok z grochem piechociarzem” zdobyło KGW z Bruśnika,
  • Drugie miejsce za – „Żur na zakwasie” zdobyło KGW w Jastrzębi Górnej,
  • Trzecie miejsce za – „Kłotne kluski” przyznano KGW z Kąśnej Dolnej.

Komisja Konkursowa w składzie; Zofia Skwarło ,Stanisław Deś , Bogdan Krok oraz Wojciech Sanek wyłoniła zwycięskie Koła Gospodyń Wiejskich w konkursie Tradycyjnych scenek obyczajowych.

  • Pierwsze miejsce przyznano dla KGW z Jastrzębi Dolnej za „Odczynianie uroków”,
  • Drugie miejsce przyznano dla KGW z Kąśnej Dolnej za „Przygotowanie do Wigilii”,
  • Trzecie miejsce przyznano dla KGW z Bruśnika za „Kiszenie kapusty”.

Fundatorami nagród finansowych i rzeczowych byli: Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Burmistrz Gminy Ciężkowice, Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział w Ciężkowicach,, Gminny Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Ciężkowicach oraz ARiMR – oddział w Tarnowie. Patronat nad imprezą sprawował portal Pogórze24.

Tekst: (B.K)

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl