Policjanci z NGRMR czyli… ?

05 lutego 2020
Publikacja: m@c

Jaka to niebezpieczna służba zapewne wiedzą to tylko oni. Zawsze pierwsi na miejscu gdzie występuje niebezpieczeństwo. To od nich zależy czy niebezpieczne znalezisko stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego oraz jako pierwsi podejmują ryzyko jego zapobiegania jego ewentualnym skutkom. Mowa oczywiście o policjantach specjalnie wyszkolonych do identyfikowania i usuwania zagrożenia pirotechnicznego – czyli w skrócie policjantach NGRMP.

Cóż oznacza taki skrót? Kto wchodzi w jego skład takiej grupy? Jak oni pracują?

Mowa oczywiście o policjantach Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko Pirotechnicznego, która kilkanaście lat temu został specjalnie utworzona w strukturach Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. W jej skład obecnie wchodzi 8 policjantów, którzy dysponują odpowiednimi cechami psychofizycznymi i mają właściwe predyspozycje do pracy pod presją czasu i stresu.

Każdy policjant, który został włączony do tej elitarnej grupy musiał przejść specjalne przeszkolenie w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zakończone trudnym egzaminem teoretycznym oraz praktycznym prowadzonym w warunkach poligonowych. Wykładowcami oraz egzaminatorami są eksperci pracujący na co dzień w CBŚP oraz KGP zajmujący się zwalczaniem terroryzmu. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów, każdy otrzymuje specjalny certyfikat pozwalający na prowadzenie działań w terenie. To jednak nie koniec. Każdy policjant posiadający certyfikat, dodatkowo musi brać udział w systematycznych szkoleniach prowadzonych przez wykwalifikowanych policjantów SPKP KWP w Krakowie oraz żołnierzy-saperów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Jak wyglądała ich praca w ubiegłym roku?

Policjanci grupy NGRMP przeprowadzili w sumie 93 interwencje, z których 46 związanych było z informacja o podłożonym ładunku wybuchowym. W 31 przypadkach interwencja związana była z odnalezieniem niewypału lub niewybuchu. W pozostałych przypadkach policjanci tej grypy byli wykorzystywani do zabezpieczenia uroczystości z udziałem osób o statusie VIP.

Najczęściej jednak w garnizonie tarnowskim spotykamy się z niebezpiecznymi znaleziskami, czyli niewybuchami. Przypominamy jak zachować się podczas znalezienia przedmiotu przypominającego pocisk lub granat. Niewłaściwe zachowanie po odnalezieniu niewybuchu czy niewypału może doprowadzić do kalectwa lub śmierci.

Kategorycznie zabrania się podnosić, przenosić, odkopywać jak również w inny sposób ingerować w znaleziony niebezpieczny przedmiot. Miejsce ujawnienia należy oznaczyć w sposób wyraźny, zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich oraz niezwłocznie poinformować Policję.

Informacjami ważnymi są:

  • miejsce odnalezienia niebezpiecznego przedmiotu
  • opis co zostało znalezione, wygląd, kształt, ilość
  •  dane umożliwiające kontakt z osobą, która ujawniła znalezisko

Po przekazaniu tych informacji należy odsunąć się na odległość bezpieczną i poczekać na przyjazd policjantów.

Źródło: KMP Tarnów

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl