Powiat tarnowski w tym roku inwestuje znaczne środki w drogi, jednak nie w gminie Ciężkowice

20 marca 2014
Publikacja: Piotr Rutka
Kąśna Górna

Kąśna Górna

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Tarnowie „znów dużo będzie się działo na powiatowych drogach”. Do Starostwa napływają pierwsze potwierdzenia przyznania dotacji finansowych na inwestycje drogowe. Ponadto sam powiat przeznaczył na ten cel większe środki własne, między innymi dzięki oszczędnościom na zimowym utrzymaniu dróg.

Trzy uszkodzone przez powodzie drogi w powiecie tarnowskim zostaną naprawione za pieniądze z MAiC. Starostwo na ten cel dostało 2 mln zł. Nowe nakładki asfaltowe o łącznej długości zyskają drogi w gminach Żabno i Wierzchosławice. Zmodernizowany odcinek drogi Biskupice Radłowskie – Wietrzychowice w miejscowościach Marcinkowice i Przybysławice, w tym przypadku większość pieniędzy, bo 1,3 mln złotych będzie pochodziło z UE, a powiat dołoży do inwestycji ok. 650 tyś złotych, niewykluczone również, że za kilka miesięcy Urząd Marszałkowski przyzna fundusze na drugi etap prac. Podobna inwestycja będzie przeprowadzona w Sikorzycach i Wietrzychowicach, a inwestycja realizowana będzie z 50% dofinansowaniem z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, tutaj wkład własny powiatu wyniesie prawie półtora miliona złotych.

Za 1,8 mln zł wykonane zostaną nowe nakładki asfaltowe na powiatowych drogach. Wytypowano 11 odcinków: Biała – Bobrowniki Wielkie (w miejscowości Biała), Lubinka – Rychwałd (Lubinka), Radłów – Brzeźnica (Radłów), Więckowice – Grabno (Grabno), Gromnik – Brzozowa (Brzozowa), Tuchów – Pleśna (Tuchów), Zgłobice – Szczepanowice (Błonie), Gromnik – Polichty (Polichty), Skrzyszów – Łękawica (Łękawka), Zalasowa – Lubcza (Wola Lubecka) i Szynwałd – Pogórska Wola (Pogórska Wola). W sumie w ramach tej operacji odnowionych zostanie około 6 kilometrów.

Na budowę (wspólnie z gminami) chodników przy powiatowych drogach w tym roku Starostwo przeznacza 1,4 mln zł. Za przeszło 250 tys. zł wyremontowanych zostanie sześć mostów w ciągach powiatowych jezdni w miejscowościach Brzozowa, Gromnik, Lubaszowa, Szynwałd, Ryglice i Szerzyny. Ponadto Powiatowy Zarząd Dróg będzie miał do dyspozycji 800 tys. zł na bieżące naprawy i remonty, m.in. koszenie poboczy i uzupełnianie ubytków w nawierzchniach.

Mamy również zaplanowanych wiele innych mniejszych zadań drogowych. Część z nich wykonamy wspólnie z gminami, jak na przykład drogę do Cmentarza Legionistów w Łowczówku czy do naszej placówki opiekuńczo-wychowawczej „Promyk” w Rzuchowej – informuje Starosta Tarnowski Roman Łucarz. – Liczymy, że dostaniemy państwowe dofinansowanie do przebudowy bardzo zdewastowanego mostu w Jadownikach. Z nadwyżki budżetowej wyasygnujemy pieniądze na wykonanie projektów przebudowy dwóch mostów w powiecie: w Rzepienniku Biskupim – w ciągu drogi powiatowej 1389K oraz Zalasowej w ciągu drogi powiatowej 1357 K.

Powiat tarnowski częściowo finansuje również przygotowania do budowy nowego mostu w Ostrowie i łącznika z wierzchosławickim węzłem autostrady, co będzie największym przedsięwzięciem w piętnastoletniej historii powiatu.

Niestety, w roku wyborczym zapomniano o gminie Ciężkowice. Co prawda w poprzednim roku zostały wyremontowane niewielkie odcinki drogi biegnącej od Ciężkowic w stronę Jastrzębi, jednak potrzeby i oczekiwania mieszkańców w tym zakresie są znaczne większe. Przypominamy, że z okręgu wyborczego obejmującego gminę Ciężkowice, Gromnik i Rzepiennik Strzyżewski w obecnej Radzie Powiatu zasiada czterech radnych, z których aż trzech reprezentuje gminę Ciężkowice. To zobowiązuje!

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, własne

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Origum
HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl