Powiat Tarnowski z nowym budżetem. Planowane inwestycje w gminie Ciężkowice

04 stycznia 2017
Publikacja: Katarzyna Roman

W nowy rok Powiat Tarnowski wchodzi z nowym budżetem, który uchwalony został na ostatniej ubiegłorocznej sesji Rady Powiatu Tarnowskiego. Dzięki temu, że planuje się dochody o około 14 mln większe niż w 2016 roku na wydatki inwestycyjne zapisano kwotę aż 27 mln zł, co stanowi wzrost o przeszło 83 proc. w stosunku do planu wyjściowego z poprzedniego roku.

Dochody budżetu powiatu w 2017 roku szacuje się na kwotę ok. 133,5 mln zł – to o około 14 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Skąd ten wzrost dochodów? Zwiększeniu ulegają poszczególne wskaźniki, wzrastają też subwencje.

Budżet jest optymistyczny – ocenia Starosta Tarnowski Roman Łucarz. – Mimo konieczności przeznaczenia w tym roku 2,8 mln zł na zakup odzyskanych przez spadkobierców nieruchomości w Karwodrzy i Stróżach, gdzie są nasze Domy Pomocy Społecznej, perspektywy są bardzo dobre. Na wydatki inwestycyjne przeznaczamy aż 27 mln zł, co tej pory – w przypadku powiatowego budżetu – było nie do pomyślenia. Na większość przedsięwzięć będziemy pozyskiwać środki zewnętrzne – z Unii Europejskiej, jak również rządowe.

Ruszy dostosowywanie byłej szkoły w Wierzchosławicach-Dwudniakach dla potrzeb Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Powstawał będzie nowoczesny obiekt, który ma być perełką powiatu. Sporo prac wykonywanych będzie zarówno w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, jak i w jego otoczeniu. Między innymi modernizowana i rozbudowywana będzie letnia sala koncertowa „Stodoła”, a do ostatniej zachowanej na świecie posiadłości mistrza Paderewskiego budowana będzie nowa droga wraz mostem nad lokalnym potokiem.

Dużymi zadaniami będą kompleksowa modernizacja odcinka drogi powiatowej przez Ilkowice i Łęg Tarnowski, rozbudowa odcinka drogi powiatowej przez Ładną, Skrzyszów, Łękawicę, Trzemesną i Karwodrzę, a także budowa mostu nad rzeką Biała w miejscowości Pławna. Przebudowywane będą niektóre skrzyżowania dróg powiatowych z drogami gminnymi, aby było bezpieczniej.

Planowana jest termomodernizacja trzech ostatnich szkół ponadgimnazjalnych w powiecie, w których te prace nie były jeszcze zrobione – w Zakliczynie i w obu tuchowskich (z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii). Planowane są także budowa oczyszczalni ścieków i rewitalizacja terenu Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej oraz pierwszy etap renowacji zabytkowego pałacu – budynku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie (remont dachu).

Zagwarantowany jest wkład własny do drugiego etapu projektu – poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego zlewni rzeki Biała, w ramach którego miedzy innymi powstać ma radar meteorologiczny w Falkowej. Sporym przedsięwzięciem ma być utworzenie baz e-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Tarnowskiego. Chodzi tutaj głównie o cyfryzację zasobów geodezyjnych.

W sumie pod hasłem wydatki majątkowe wymienionych jest 31 pozycji – większych i mniejszych zadań, które przyczynić się mają do dalszego rozwoju powiatu oraz poprawy warunków życia mieszkańców Ziemi Tarnowskiej.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
HITPOL
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl