SKLEP W ROŻNOWICACH

  Powiatowe Obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej w ZSOiZ Ciężkowice

  16 października 2017
  Publikacja: Piotr Rutka

  W tym roku Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach miał zaszczyt pełnić rolę gospodarza Powiatowych Obchodów Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Zaproszenie na uroczystość przyjęło wielu znakomitych gości, wśród których znaleźli się: starosta tarnowski Roman Łucarz, wicestarosta tarnowski Zbigniew Karciński, burmistrz gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie Maria Borkowska, radny województwa małopolskiego Wojciech Skruch oraz radni powiatu tarnowskiego oraz gminy Ciężkowice.

  W części oficjalnej uroczystości, po wysłuchaniu przemówień, starosta Roman Łucarz oraz wicestarosta Zbigniew Karciński wręczyli nagrodę starosty czterem dyrektorom i ośmiu nauczycielom z terenu powiatu tarnowskiego. Za zasługi dla promocji i kultury nagrodę starosty odebrał dr Robert Truchan. Akty mianowania otrzymało zaś dziewięć osób z terenu powiatu tarnowskiego. Następnie wręczone zostały nagrody dyrektora ZSOiZ im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach. Nagrodę otrzymało dwadzieścia osób. Po tych podniosłych chwilach głos należał do młodzieży, która w części artystycznej umiliła czas obecnym na spotkaniu.

  Po przemówieniach, wręczeniu nagród, części artystycznej, zaproszeni goście zwiedzili wystawę “Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego.” (wystawa użyczona przez IPN oddział Kraków) po czym udali się do budynku szkoły na poczęstunek.

  Fragment przemówienia dyrektora szkoły Józefa Parysa

  Dzień Komisji Edukacji Narodowej jest tym dniem w roku, kiedy głębiej zastanawiamy się nad „rolą nauczyciela w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia…” Ta uroczystość jest próbą weryfikowania dorobku pracy nas wszystkich, próbą jakich wiele w swojej historii przeżywa każda szkoła, każda społeczność, każdy z nas. Jest także okazją do osobistego zmierzenia się z jej tradycją, systemem wartości i wypracowaną renomą.

  Warto krótko przypomnieć zasługi tego pierwszego w Polsce, a także w Europie ministerstwa oświaty publicznej. Komisja Edukacji Narodowej została powołana 14 – ego października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Akt powołania Komisji Edukacji Narodowej wydał sejm zatwierdzający jednocześnie I rozbiór Polski. W cieniu narodowej tragedii reforma oświaty była najważniejszym sposobem ratowania państwa. Zasługi i dokonania Komisji są nie do przecenienia. Był to pierwszy urząd wychowania w Polsce, który zreorganizował system szkolnictwa w Polsce, opracował nowe programy nauczania, utworzył seminaria nauczycielskie dostarczające dobrze wyedukowanych nauczycieli. Kadra nauczycielska – wykształcona i wychowana w oparciu o ideały i zasady opracowane przez Komisję, kontynuowała swą działalność jeszcze długo po utracie przez Polskę niepodległości. Twórcy Komisji Edukacji zwrócili szczególną uwagę na rolę nauczycieli, którzy tworząc w szkole odpowiednią atmosferę wychowują ludzi cytuję: „prawdziwie szlachetnych, zdolnych do niepłatnej miłości ojczyzny”. To kształtowanie młodego człowieka w oparciu bezinteresowność i równoczesne zaprzeczenie prywacie i zaprzaństwu, które doprowadziło do tragedii z 1772 roku. Dzień 14 października jest w Polsce obchodzony nie tylko, jako dzień upamiętniający dokonania Komisji Edukacji Narodowej, ale dzień, w którym tradycyjnie dziękujemy nauczycielom za ich pracę. To My wspólnie i pojedynczo staramy się, pomimo wielu różnych trudności, wychować i uczyć. Uczymy, jak rozwiązywać małe i duże problemy uczniów, jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach życiowych. Towarzyszymy młodemu człowiekowi w jego drodze do dorosłości wypracowując w nim kompetencje oraz ugruntowując system wartości oparty o kręgi kulturowe na których wyrosła Europa i Polska to jest krąg grecko-rzymski i krąg judeo-chrześcijański.

  Na koniec pozwolę sobie na bliskie memu sercu określenia ideału do którego powinien dążyć każdy nauczyciel. Ideału, który powinien ogniskować się wokół podstawowego celu, którym jest dobro ucznia:

  „Nauczyciel to ten, który nie wtłacza, a wyzwala,
  nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata, a kształtuje,
  nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje”.

  Źródło: ZSOiZ Ciężkowice

  POLUB NAS NA FACEBOOKU!
  SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
  REKLAMA

  KOMENTARZE, OPINIE*

  (*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

  ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

  REKLAMA
  Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
  Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl