Powiatowe Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Gromniku

31 maja 2019
Publikacja: Aneta Adamczyk

Udział polskich żołnierzy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych jest częścią bogatej tradycji Wojska Polskiego. By wyrazić podziękowania żołnierzom, którzy uczestniczyli w tego rodzaju misjach już po raz 4 w Gromniku odbył się Powiatowy Dzień Weterana. To wyjątkowe święto jest  formą pamięci o służbie i pracy żołnierzy na rzecz pokoju na świecie. Jego głównym celem jest popularyzacja zaangażowania żołnierzy Wojska Polskiego w misjach zagranicznych, integracja środowiska Weteranów działań poza granicami kraju oraz wspieranie byłych uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych, będących w trudnej sytuacji życiowej. Należy bowiem mieć świadomość, że po drugiej wojnie światowej żołnierze polscy służyli na wielu misjach pokojowych i stabilizacyjnych m.in.: w Egipcie, Syrii, Jugosławii, Libanie, Iraku czy Afganistanie. Wielu z nich poległo, na przykład w samej tylko misji w Afganistanie życie straciło 37 żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jedną z organizacji, która skupia byłych żołnierzy polskich, uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami państwa jest Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Aktualnie liczono ponad 3000 weteranów, w tym w kole terenowym nr 11 w Tarnowie, jest ich 18.

Uroczystość rozpoczęła się wciągnięciem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy mówili o udziale Polaków w misjach pokojowych ONZ, o potrzebie i ważności tych misji dla pokoju na całym świecie, zwracano także uwagę na to, że kombatanci bardzo często żyją w niegodziwych warunkach, uwłaczających ich zasługom.
Podczas  uroczystości zostały wręczone medale za Zasługi Dla Obronności Kraju dla rodziców, których co najmniej troje dzieci pełniło lub pełni nienaganną służbę wojskową. Odznaczeni rodzice to:

  1. Państwo DANUTA I FRYDERYK KOPEK (medal złoty)
  2. Pani JANINA BAJOREK
  3. Pani LUDWIKA MIERZWA
  4. Państwo JÓZEFA I ZBIGNIEW NOWAK (medale srebrne)

 ponadto wręczono medale za zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów oraz medale okolicznościowe, rozdano także puchary i medale za udział w zawodach strzeleckich. 

Organizatorami  wydarzenia byli starosta tarnowski, wójt gminy Gromnik, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koło nr 11 w Tarnowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gromniku.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl