Powiatowe Święto Flagi i Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

06 maja 2017
Publikacja: Paweł Hołda

W tym roku Gromnik stał się centrum powiatowych obchodów Święta Narodowego 3 Maja. Kilkaset osób uczestniczyło w uroczystościach, manifestując swoje przywiązane do historii oraz symboli narodowych.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej w Gromniku. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości udali się w biało-czerwonym pochodzie do amfiteatru letniego. Tam nastąpiła część oficjalna i artystyczna z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich.

Program artystyczny miał wyjątkowy wymiar, ukazując epizody z historii narodowej, związane z rozbiorami Polski, uchwaleniem Konstytucji 3 Maja oraz walką zbrojną w jej obronie.

W obchodach uczestniczyli między innymi Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma, a także Wójt Gminy Gromnik Bogdan Stasz.

Gromadzimy się dzisiaj, aby we wspólnocie mieszkańców powiatu uczcić jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych. 3 Maja jest świętem radosnym, ale nie możemy zapominać, iż kontekst historyczny, w jakim uchwalona została pierwsza europejska ustawa zasadnicza, to czas w którym Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi. Konstytucja była próbą ratowania państwa, a także próbą budowania nowego społeczeństwa obywatelskiego, w opozycji do społeczeństwa stanowego – mówił Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński.

Konstytucja 3 Maja jest dzisiaj świadectwem wielkości narodu polskiego – podkreślił Wicestarosta.

W bieżącym roku obchodom Święta Flagi RP i Święta 3 Maja towarzyszyła akcja „Flaga na samochód”. Do mieszkańców powiatu trafiło blisko 3 tys. takich flag, zakupionych przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Tekst: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl