Prof. dr hab. Augustyn Mika Honorowym Obywatelem gminy Rzepiennik Strzyżewski

06 lipca 2018
Publikacja: Aneta Adamczyk

Z potrzeby utrwalenia w pamięci współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużonych dla gminy Rzepiennik Strzyżewski ludzi, w uznaniu ich działań i osiagnięć. To słowa z aktu nadania Honorowego Obywatelstwa prof. dr hab. Augustynowi Mice, które miało miejsce 5 lipca  podczas uroczystej sesji Rady Gminy Rzepiennik Strzyżewski. Z tej okazji w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim zgromadziła się bardzo licznie rodzina profesora jak również zaproszeni goście. By przybliżyć zebranym postać odznaczanego  Czesław Dudka wygłosił laudację na jego temat. Uroczystego nadania dokonał wójt Marek Karaś oraz przewodniczący Rady Gminy Adam Bajorek.

Na sesji miało także miejsce wręczenie nagród w konkursie wiedzy o Młodzieżowej Radzie Gminy. I miejsce zajął Jan Łaś, II Katarzyna Koza, III Michał Wszołek, wyróżnienie Nikola Bernadyn. 

W tym dniu odbyło się także spotkanie autorskie z Profesorem Miką, który opowiadał o swojej najnowszej książce pt. “Z gościńca” ,opisującej życie mieszkańców gminy Rzepiennik Strzyżewski w czasach okupacji.

Augustyn Mika urodził się  w 1935 roku w Rzepienniku Strzyżewskim na osiedlu Dąbry. Uczył się w Szkole Podstawowej w Rzepienniku Strzyżewskim, a następnie w Technikum Ogrodniczym w Ropczycach. W latach 1954-1960 studiował rolnictwo na Wydziale Ogrodniczym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po uzyskaniu stopnia inżyniera, następnie magistra został przyjęty do pracy przez prof. Szczepana Pieniążka w Instytucie Sadownictwa w Skierniewicach i posłany na dalsze dwuletnie studia do Anglii. Po powrocie prowadził badania nad różnymi zagadnieniami uprawy drzew owocowych, za które otrzymał w SGGW stopień doktora, doktora habilitowanego i profesora. Zdobywał także wiedzę ogrodniczą na uniwersytecie w USA, we Włoszech, w Holandii i Danii. Odbywał podróże sadownicze do Australii, Nowej Zelandii, Indii, Tajlandii, Chin i Japonii.  Profesor  Augustyn Mika za swą pracę i wybitne osiągniecia naukowe był wielokrotnie nagradzany i odznaczany m. in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  Jest znanym autorytetem w Polsce i w Europie w dziedzinie architektury sadu, formowania i cięcia drzew. Wykazuje nadzwyczajną aktywność w podejmowaniu nowych związków badawczych, publikowaniu wyników prac doświadczalnych i w upowszechnianiu wiedzy sadowniczej. Profesor Augustyn Mika jest autorem wielu książek i publikacji z zakresu sadownictwa, jest także autorem opowiadań, w których wyraża miłość do “małej ojczyzny”. Opowiadania te od kilkunastu lat drukowane są w rzepiennickich czasopismach, a Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji wydało je w dwóch tomach “Na Wygonie” i “Z gościńca”. Publikacje te są skarbnicą wiedzy o życiu w połowie XX w, o czasach wojny i okupacji, trudnych latach powojennych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl