Przedstawienie Świąteczne z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

13 grudnia 2017
Publikacja: Paweł Hołda

Grudzień to miesiąc pełen ważnych świątecznych dni: Boże Narodzenie, Świętego Mikołaja, Barbórka. Wszyscy znamy te święta, ale jest jeszcze jedno bardzo ważne święto – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, które obchodziliśmy razem z niepełnosprawnymi z naszych okolic. To dla nich spotkaliśmy się w niedzielne popołudnie 10 grudnia 2017 roku.

3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który ustanowiła w 1992 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych. To święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej, na potrzebę integracji i współistnienia z resztą społeczeństwa.

Niepełnosprawność to nie choroba, każdy z nas może tego doświadczyć. Cieszmy się zdrowiem i sprawnością, ale dostrzegajmy tych, którzy potrzebują wsparcia. Nauczmy się wobec nich szacunku i akceptacji. Ofiarujmy im swoją pomoc, swój czas, ale uświadommy sobie, że i oni mogą wiele nam dać, wiele nas nauczyć.

Człowiek z dysfunkcją może aktywnie żyć tylko w społeczności, dla której jego życie ma sens, dla której jego życie jest ważne, i wśród ludzi, którzy są dla niego ważni, dla których chce i może coś zrobić. Pamiętajmy także o tym, że  „aby człowiek mógł czuć się człowiekiem, ludzie muszą być dla niego ludzcy” i że pomagając innym – pomagamy sobie.

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych uświetniły praca i występy wielu osób: Dominiki Pruchnickiej – uczestniczki programu The Voice of Poland, maluchów z Niepublicznego Przedszkola ABC w Golance oraz przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Gromniku, które pod czujnym okiem wychowawczyń przygotowały bożonarodzeniową scenkę, taniec i pastorałki a także uczniów Szkoły Podstawowej w Gromniku, którzy wprowadzili widzów w zadumę i klimat Świąt Bożego Narodzenia. Wielką niespodziankę sprawiła zebranym wizyta zmotoryzowanych Mikołajów z klubu MOTO-GROM, którzy przywieźli ze sobą słodkie podarunki.

Mamy nadzieję, że każdy wyniósł z tego spotkania przekonanie, że Bóg wyznaczył drogę na świecie każdemu, i temu sprawnemu – jak i niepełnosprawnemu.

Tekst: Barbara Kierońska
Zdjęcia: Justyna Ornat

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Origum
AUTO-SOPALA
MSERWIS v2
Mechanika Pojazdowa u Jacka
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl