Radni ustalili opłaty za korzystanie z kaplicy cmentarnej

10 lutego 2015
Publikacja: Monika Kostrzyńska

30 stycznia 2015 r. w Ciężkowicach odbyła się IV sesja Rady Miejskiej obecnej kadencji. Radni przyjęli uchwałę budżetową na 2015 rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Ciężkowice. Do tych dwóch dokumentów jeszcze powrócimy w kolejnych artykułach. Dzisiaj, w pierwszej kolejności, chcielibyśmy skoncentrować się na wysokości opłat za korzystanie z kaplicy cmentarnej w Ciężkowicach. Decyzję, a mówiąc dokładnie uchwałę zawierającą regulamin i cennik, miejscy rajcy podjęli na ostatniej sesji. Przypomnijmy, iż budowa długo oczekiwanej przez mieszkańców kaplicy przycmentarnej ruszyła latem zeszłego roku i jest już na ukończeniu.

Cennik opłat za korzystanie z kaplicy cmentarnej
w Ciężkowicach

cennik kaplicy cmentarnej jpg

*) czas liczony od godziny przyjęcia zwłok/urny do chłodni/udostępnienia kaplicy.

Kontrowersję radnych wzbudziło omówienie udziału gminy Ciężkowice w spółce Dorzecze Białej. Ten temat był wielokrotnie przedmiotem analiz na łamach naszego serwisu, więc nie będziemy tego robić kolejny raz. Przypominamy jedynie, że jest to spółka komunalna powołana przez cztery gminy (Ciężkowice, Tuchów, Ryglice i Rzepiennik Strzyżewski) celem uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie tychże gmin. Ilekroć mowa o spółce, z ust części radnych lecą gromy. Na opisywanej sesji, przewodniczący Zdzisław Szczerba powiedział, że jego zdaniem przedsięwzięcie to charakteryzuje się niską efektywnością i byłoby lepiej gdyby zadania komunalne były w całości realizowane przez gminę. Jednocześnie wskazał jednak, iż wystąpienie ze spółki na obecnym etapie jest niemożliwe i trzeba kontynuować decyzje powzięte przez poprzednie władze gminy w zakresie udziału w spółce.

Pomimo ostrych wypowiedzi na temat „Dorzecza Białej”, radni przyjęli Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2015-2020 zaproponowany przez władze spółki. Poniżej zamieszczamy link do dokumentu:

Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2015- 2020 (PDF)

W dalszej części posiedzenia radny Zbigniew Jurkiewicz z Jastrzębi zadał pytanie o możliwość wprowadzenia na terenie gminy Karty Rodziny. W odpowiedzi sekretarz gminy Beata Weron-Białas wyjaśniła, iż Rada Miejska może podjąć odpowiednią uchwałę, jednak musi ona dokładnie precyzować zakres ulg i wskazywać konkretny krąg osób uprawnionych do korzystania z nich. A więc wszystko w rękach radnych. Sekretarz przypomniała również o zbliżających się wyborach sołtysów przypadających na 29 marca bieżącego roku.

W wolnych wnioskach sołtys Jastrzębi Zbigniew Górowski zwrócił uwagę na dewastację nawierzchni asfaltowej dróg gminnych związanych z wywozem drewna z przysiółka Budzyń przez Nadleśnictwo Gromnik. Pytał: Czy Nadleśnictwo będzie partycypować w kosztach naprawy zniszczonej nawierzchni? Burmistrz zapowiedział, że zwróci się w tej sprawie do Nadleśnictwa Gromnik. Sołtys Ciężkowic Mieczysław Kapałka narzekał na dużą ilości kamienia w wodzie dostarczanej z wodociągów. Radna Izabela Malinowska apelowała o poprawę stanu lokalu wyborczego (Klub Rolnika w Kąśnej Górnej) przed zbliżającymi się wyborami. Radny Marek Gut zaproponował, aby w uroczystych momentach Gmina Ciężkowice posługiwała się ozdobną pieczęcią z lat 20 ubiegłego wieku, celem podkreślenia swoich tradycji historycznych. Oto wizerunek pieczęci (przepraszamy za jakość, niestety tylko do takiej udało nam się dotrzeć):

pieczec

Na następnym posiedzeniu Rady Miejskiej w Ciężkowicach ma zapaść decyzja o cenie wody i ścieków w 2015. Czy mieszkańców czeka kolejna podwyżka? Dowiecie się Państwo już z kolejnej relacji. Zapraszamy do częstych odwiedzin.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
Origum

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl