Wojciech Skruch - Prawo i Sprawiedliwość

Rozmowa z nominowanym na „Człowieka Roku Sądecczyzny” Wójtem Gminy Korzenna

11 lutego 2014
Publikacja: Piotr Rutka

Leszek Skowron 2Pretekstem do rozmowy z Wójtem Gminy Korzenna Leszkiem Skowronem stała się jego nominacja do tytułu „Człowieka Roku na Sądecczyźnie”. Już po raz 15. Fundacja Sądecka organizuje podobny plebiscyt. O tym, kto otrzyma ten zaszczytny tytuł zdecydują czytelnicy portalu internetowego i miesięcznika „Sądeczanin”.

Aby oddać ważny głos w plebiscycie, wystarczy wejść na stronę http://www.sadeczanin.info/glosowanie_plebiscyt_2013/index.php. Należy wypełnić znajdujący się tam krótki formularz i go wysłać. Z jednej przeglądarki internetowej, można oddać jeden głos dziennie.

Poniżej przedstawiamy rozmowę z Wójtem Leszkiem Skowronem i zachęcamy do głosowania!

Piotr Rutka: Został Pan nominowany na „Człowieka Roku 2013 Sądecczyzny”, skąd to wyróżnienie?

Leszek Skowron: To dla mnie bardzo miła informacja, że zgłoszono moją kandydaturę. Cieszę się tym bardziej, że – z tego co mi wiadomo – jest to inicjatywa oddolna. Jeśli ktoś uznał, że efekty pracy na stanowisku Wójta Gminy Korzenna przynoszą korzyści także Sądecczyźnie, to jest to na pewno powód do satysfakcji.

Ma Pan na swoim koncie również inne wyróżnienia i nagrody, jakie i za co?

W pierwszym rzędzie w mojej pracy w samorządzie kieruję się zasadą, by w możliwie szybkim tempie poprawiać warunki życia możliwie licznej grupie mieszkańców.  Zaległości z dziesiątków lat są na tyle duże, że pracy jeszcze długo nie zbraknie. Jeśli ktoś uważa, że dotychczasowe efekty pracy zasługują na osobiste wyróżnienie w plebiscycie „Gazety Krakowskiej” czy też na wysokie miejsce Gminy Korzenna w rankingu tygodnika „Newsweek”, to daje to dodatkową motywację do pracy. Na pewno jednak nie radziłbym nikomu pracy w oczekiwaniu na nagrody i wyróżnienia, bo wtedy łatwo stracić z pola widzenia zasadniczy cel. Wyróżnienia i nagrody czasem są, czasem ich nie ma, a pracować solidnie trzeba zawsze.   To nie one decydują o ostatecznej jakości naszej pracy, ale jej efekty. Mieszkańcy sami potrafią to zweryfikować.

Proszę przedstawić naszym czytelnikom, co do tej pory udało się Panu zrealizować w Gminie Korzenna.

Wskazywanie skutków własnej pracy to dla mnie dość dyskomfortowa sytuacja. Trudno być sędzią we własnej sprawie. Generalnie starałem się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców podejmując wieloletni program modernizacji i budowy dróg gminnych, poprawy zaopatrzenia w wodę, budowy kanalizacji i modernizacji infrastruktury sportowej, a także kultywowania dziedzictwa narodowego i wykorzystania naturalnych, turystycznych walorów gminy. Systematyczne inwestycje w remonty szkół to dowód na rolę edukacji w gminie, a uruchomienie Szkoły Muzycznej I stopnia w Korzennej to krok w kierunku poszerzenia oferty o edukację artystyczną, z której korzystać będzie cały region. Inwestycje w rezerwaty przyrody „Diable skały” i „Cisy w Mogilnie” poszerzają ofertę turystyczną regionu, tym bardziej, że w ślad za utworzeniem ścieżek przyrodniczych idą także wydarzenia takie jak „Majówka na Bukowcu” przyciągające tutaj turystów. Do życia udało się przywrócić także zabytkowe obiekty takie jak dwór w Korzennej, który jest nowym miejscem na mapie turystycznej i kulturalnej Sądecczyzny. Dodatkowym atutem jest powstałe w Jasiennej lądowisko, które same w sobie przyciąga przyjezdnych, a dodatkowo zachęca prowadzonymi tu kursami pilotażu. Dzięki przesądzonej już budowie targowiska poprawia się warunki handlu, a w modernizowanych domach kultury z szerokiej oferty zajęć korzysta coraz więcej osób. Nowym oknem na świat dla gminy i dla Sądecczyzny są też nasze kontakty międzynarodowe i krajowe w postaci formalnej współpracy z gmina Raslavice na Słowacji czy Gmina Przechlew w województwie zachodniopomorskim.

Jak wygląda ostatni budżet kadencji 2010-2014 w Gminie Korzenna? Ile samorząd wyda na inwestycje?

Chociaż to nie jest najlepszy pod względem sytuacji ekonomicznej rok dla kraju, to jednak dzięki wysiłkowi wielu ludzi, w tym zwłaszcza pracowników urzędu, sołtysów i radnych, udało się nam przygotować budżet ofensywny. Bardzo dobrze nasze budżetowe propozycje oceniali posłowie i to z różnych partii politycznych, dostrzegając w nim szczególnie skalę inwestycji. Wydatki majątkowe zaplanowano na poziomie około 15 mln zł czyli blisko 27 procent wydatków ogółem, co w porównaniu z wieloma innymi gminami oznacza bardzo duże zaangażowanie inwestycyjne. Wśród najważniejszych inwestycji są m.in. budowa kanalizacji na terenie gminy oraz rozbudowa sieci wodociągowej, kontynuacja budowy domu kultury w Mogilnie, budowa amfiteatru w Korzennej, remont boiska w Siedlcach, budowa stałego targowiska w Korzennej, budowa chodnika w Mogilnie i w Siedlcach, remont boiska w Posadowej Mogilskiej, wymiana kotłowni w szkołach w Trzycierzu, Lipnicy Wielkiej i Posadowej Mogilskiej.

Przed nami kolejna perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020, czy ma Pan plany z nią związane?

Strategiczne plany, które powinna mieć każda gmina, zakładają dalsza modernizację gminy pod względem infrastruktury technicznej, pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, poprawę warunków edukacji i spędzania czasu wolnego. Wśród priorytetów jest poprawa bezpieczeństwa poprzez m.in. budowę chodników, rozwój infrastruktury teleinformatycznej. Szczegółowe zamierzenia wskazywane są zawsze na etapie konstruowania budżetu. Dzisiaj za wcześnie byłoby o nich mówić, zwłaszcza, że w listopadzie mieszkańcy gminy zadecydują, kto pełnić będzie w następnej kadencji rolę wójta. Jeśli przyjmą moją ofertę, będę chciał przygotować ofertę odpowiadającą na potrzeby mieszkańców.

Pytania Wójtowi Gminy Korzenna zadał Piotr Rutka

PRZYKŁADY INWESTYCJI ZREALIZOWANYCH W GMINIE KORZENNA
Dwór w Korzennej

Dwór w Korzennej

Otwarcie Orlika w Korzennej

Orlik w Korzennej

Rezerwat Cisy w Mogilnie

Rezerwat Cisy w Mogilnie

Most w Lipnicy Wielkiej

Most w Lipnicy Wielkiej

Rezerwat Diable Skały w Bukowcu

Rezerwat Diable Skały w Bukowcu

Otwarcie Szkoly Muzycznej I stopnia w Korzennej

Szkoła Muzyczna I stopnia w Korzennej

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
Origum
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl