Ruszyła budowa kaplicy przedpogrzebowej w Ciężkowicach

23 sierpnia 2014
Publikacja: Piotr Rutka

kaplica-projekt

W Ciężkowicach po wielu latach wyczekiwań ruszyła w końcu budowa nowoczesnej kaplicy przedpogrzebowej. 

W ramach inwestycji realizowanej przy kościele Parafii Rzymsko-Katolickiej w Ciężkowicach pod wezwaniem Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Andrzeja Apostoła przewiduje się rozbudowę istniejącej kaplicy od strony zachodniej w istniejącej skarpie, wykonanie utwardzonego dojścia do pomieszczeń sanitarnych, które będą zlokalizowane w podpiwniczeniu z ujęciem chodnika w murki, wykonaniem furtki w prześle istniejącego ogrodzenia oraz częściowa przebudowa chodnika od strony ul. Św. Andrzeja z wykonaniem schodów terenowych. – informuje Dariusz Zięcina, inspektor UG Ciężkowice zajmujący się inwestycjami.

Do neogotyckiej kaplicy zaprojektowano dobudowę nowoczesnej dwukondygnacyjnej części o gabarytach wysokościowych budynku istniejącego, z przeszklonym łącznikiem odznaczającym cześć historyczną obiektu od części nowo-projektowanej. W przyziemu częściowo zagłębionym w skarpie, zlokalizowane będą sanitariaty z wejściem od strony południowej kaplicy. Dach nowej części budynku został zaprojektowany jako wielospadowy, z pokryciem z blachy miedzianej, a elewacja części górnej wykonana z cegły klinkierowej matowej, w kolorze ceglasto – czerwonym. Ściany części przyziemnej oraz murki pokryte kamieniem piaskowcem w formie podziału nawiązującej do kamienia na budynku kościelnym. – obrazuje inspektor.

Najważniejsze jest zapewnienie, że kaplica ma spełniać bardzo wysokie standardy. Zostanie wyposażona w specjalistyczne komory chłodnicze oraz katafalk, a więc elementy niezbędne do przechowywania trumien i do przeprowadzenia ceremonii pogrzebowych.

Warto dodać, że realizacja tej inwestycji była jedną z obietnic wyborczych Zbigniewa Jurkiewicza w ostatniej kampanii wyborczej na fotel burmistrza Ciężkowic. O potrzebie kaplicy “z prawdziwego zdarzenia” w Ciężkowicach mówiło się od bardzo dawna. Nasza redakcja również wiele razy dopytywała, przy okazji różnych wywiadów, o postępy w tej sprawie. Brak profesjonalnej kaplicy przedpogrzebowej w miejscowości liczącej ponad 2,5 tysiąca mieszkańców można bowiem rozpatrywać w kategorii poważnego zaniedbania wszystkich dotychczasowych władz.

Inwestycję realizuje Gmina Ciężkowice przy porozumieniu z Parafią Rzymsko-Katolicką w Ciężkowicach. Projekt kaplicy przygotowała Autorska Pracownia Projektowa z Tarnowa. Kaplica powstaje na terenie wydzierżawionym przez gminę na okres 99 lat, zostanie ukończona jeszcze w tym roku i będzie stanowiła mienie komunalne. Koszt inwestycji to 380 tysięcy złotych.

Plac budowy – stan na 23.08.2014r.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl