Sesja Rady Miejskiej w Ciężkowicach: Dożynki na bogato i darmowe szczepienia dla 30 dzieci

31 maja 2016
Publikacja: Aneta Adamczyk

untitled-54

W minionym tygodniu miała miejsce kolejna sesja Rady Gminy Ciężkowice. W porządku obrad znalazł się punkt dotyczący dość istotnych zmian w budżecie na 2016 rok. Po pierwsze mamy dobrą informację dla mieszkańców Bogoniowic, w budżecie gminy została uwzględniona kwota 20 tysięcy złotych na projekt techniczny budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej w ich miejscowości. Przypomnijmy, że w tej sprawie kilkukrotnie na sesjach głos zabierał radny Robert Truchan, który domagał się budowy chodnika. Kolejna zmiana w budżecie ucieszy przede wszystkim młodszych mieszkańców gminy (choć jesteśmy pewni, że nie tylko). Radni przeznaczyli kwotę 50 tysięcy złotych na organizację tegorocznych dożynek gminnych. Kwota jest około dwukrotnie większa od ubiegłorocznej, gdyż uwzględnia występ dużej gwiazdy. O przydzielenie większych pieniędzy apelował sam burmistrz, który między innymi za pośrednictwem naszego portalu był wielokrotnie pytany przez mieszkańców o to, kiedy wreszcie w Ciężkowicach zaśpiewa gwiazda wielkiego formatu? Tak więc informujemy, że na dożynkach gminnych w tym roku ponownie zagra i zaśpiewa zespół PECTUS. Co prawda radni mieli początkowo wątpliwości co do organizacji imprezy masowej, jednak ostatecznie przyjęli propozycję burmistrza. Naszym zdaniem to kapitalna sprawa, gdyż piękne, turystyczne miasteczko aspirujące do roli uzdrowiska musi walczyć o promocję, musi przyciągać mieszkańców innych gmin i miejscowości licznymi atrakcjami. Ponadto, zorganizowanie jednego dużego wydarzenia w roku, kosztuje gminę tyle co zorganizowanie 3-4 mniejszych imprez, o których nikt nie usłyszy i które nie wpłyną znacząco na promocję gminy. Pamiętając wydarzenia roku 2012, które mieliśmy przyjemność relacjonować, jako jedne z pierwszych, bo wtedy właśnie startował nasz portal, jesteśmy przekonani, że PECTUS przyciągnie tłumy, a decyzja jest jak najbardziej trafiona!

Kolejny temat poruszony na sesji, a wcześniej wielokrotnie na naszym portalu, to wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej wokół Rynku w Ciężkowicach. Radni dowiedzieli się, że właśnie trwa opracowywanie stosownej dokumentacji na podstawie której będzie można ubiegać się o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oprócz nowej nawierzchni planowane jest ułożenie kostki granitowej na parkingach przyległych do drogi wokół Rynku oraz wymiana kanalizacji burzowej. Przypominamy, że burmistrz Zbigniew Jurkiewicz kilkukrotnie obiecywał na łamach naszego portalu poprawę estetyki ulic w sercu Ciężkowic, tym bardziej będziemy śledzić postępy w tej sprawie. Z informacji pozyskanych na sesji wynika, że również „sąsiedzi” Dworku Paderweskiego mogą się spodziewać nowej nawierzchni oraz kanalików burzowych. Inwestycja ta ma być zrealizowana do końca 2018 raku i kosztować gminę 30 tysięcy zł.

Kolejną sprawą, o której poinformował burmistrz jest przystąpienie Gminy Ciężkowice do programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych, który skierowany jest do dzieci do lat trzech zameldowanych na terenie gminy. Ponieważ koszt jednej dawki szczepionki jest bardzo wysoki (290 zł, a należy przyjąć dwie dawki),  z darmowych szczepień skorzysta pierwsze 30 chętnych dzieci. Całkowity koszt programu w gminie Ciężkowice to 13920 zł, w tym gmina dołoży jedynie 5 tys zł, reszta zostanie dofinansowana. Program rusza od czerwca br.

Na sesji radny Leszek Gajczowski zaapelował o wykonanie ekspertyzy mostu na ul. Brońka z uwzględnieniem jego odnowienia lub rozbudowy, burmistrz jednak pozostał w tej sprawie sceptyczny, gdyż most znajduje się na drodze gminnej, a remont takiego obiektu liczony jest w milionach, których gmina nie ma. Radny poruszył także sprawę ciężkowickiego targowiska, które jego zdaniem wypadałoby zmodernizować. Na ten temat pomiędzy radnymi wywiązała się gorąca dyskusja, jedni uważali, że Ciężkowicom należy się plac targowy z prawdziwego zdarzenia inni podchodzili do tego bez emocji. Ostatecznie ustalono, że jest to teren zalewowy i nie opłaca się tam inwestować. Burmistrz natomiast podsumował całą dyskusję stwierdzeniem, że dla handlarzy przeniesionych z rynku w zupełności wystarczyło miejsce na betonowej płycie, jednak liczba handlujących wzrosła trzykrotnie pomimo, jak twierdzą, złych warunków. Obecne miejsce targowe na pewno nie będzie rozwijane, będą natomiast wykonywane doraźne prace typu zasypywanie dziur i błotnistych miejsc. A Wy co o tym sądzicie? Wyraźcie swoją opinię w poniższej ankiecie.

 

Co dalej z targowiskiem w Ciężkowicach?

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
MSERWIS v2
Origum

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl