Uroczystość na miarę setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

14 listopada 2018
Publikacja: Aneta Adamczyk

Takich tłumów dawno nie było na ciężkowickim rynku, a i spore grupy osób gromadziły się na podcieniach. Mieszkańcy gminy Ciężkowice i nie tylko przybyli, by wspólnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 13:30 rozpoczęło się przedstawienie pod tytułem “Jak porucznik Ulatowski Ciężkowice do Polski przyłączył”, które przeniosło wszystkich zebranych do roku 1918. To właśnie wtedy 31 października do Ciężkowic przyjechał z Krakowa były oficer Legionów – porucznik Leon Franciszek Ulatowski. Chciał on osobiście powiadomić ówczesnego burmistrza Jana Mordawskiego o ostatecznym upadku Monarchii Austro -Węgierskiej i konieczności organizowania na tym terenie zrębów państwowości polskiej. Pytanie nasuwa się dlaczego młodemu oficerowi chciało się jechać do małego miasteczka z tą wiadomością. Otóż tutaj mieszkali jego rodzice i tutaj był jego dom rodzinny. Jego przyjazd uruchomił cały szereg wydarzeń, które w zaledwie kilka dni zmieniły życie mieszkańców Ciężkowic. Aby kilkanaście zdań zapisanych w kronice miasta zamienić na scenariusz i wystawić w formie widowiska plenerowego na ciężkowickim rynku musiała powstać spora bo ponad pięćdziesięcioosobowa grupa złożona z aktorów Teatru Seniorów, Młodzieżowej Grupy Synapsy, druhów Strażaków OSP z jednostki w Ciężkowicach, Orkiestry Dętej im. Jana Muchy i księdza Marka z miejscowej Parafii. Ksiądz Marek stanął przed nie lada wyzwaniem bowiem przyszło mu odtworzyć postać ówczesnego proboszcza Parafii w Ciężkowicach ks Jacka Michalika. 

Luźne pomysły na fabułę widowiska, które powstały podczas wspólnych spotkań grupy aktorskiej opracował w porozumieniu z zawodowym historykiem w formie scenariusza instruktor teatralny Centrum Kultury Bogdan Krok i on też podjął się pracy reżyserskiej nad przedstawieniem. Po żywej reakcji publiczności, która stała się poniekąd częścią sztuki można wnioskować, że trud związany z opracowaniem scenariusza i przygotowaniem przedstawienia został wynagrodzony.

Po przedstawieniu wszyscy pomaszerowali pod skałę “Grunwald” aby oddać hołd tym którzy walczyli na przestrzeni wieków o wolność Polski. Uroczystości zakończyły się wspólnym biesiadowaniem w parku obok Muzeum Przyrodniczego.

Tekst: Bogdan Krok

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl