Śmieci coraz droższe! 19 złotych miesięcznie od osoby w gminie Ciężkowice

22 stycznia 2020
Publikacja: Piotr Rutka

XIV sesję Rady Miejskiej w Ciężkowicach zdominowały… śmieci. Radni uchwalili nowy regulamin, wzory deklaracji oraz, co najważniejsze, nowe stawki za wywóz odpadów komunalnych na terenie gminy Ciężkowice. Było to już drugie podejście radnych do gorącego tematu podwyżek cen za wywóz śmieci w gminie Ciężkowice. Poprzednia sesja Rady Miejskiej wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców, lecz została niespodziewanie zamknięta bez wyczerpania pełnego porządku obrad, tj. bez głosowania nad nowymi stawkami za wywóz odpadów komunalnych. (Retransmisja XIII sesji RM dostępna jest tutaj: http://195.54.188.221:90/XIII%20Sesja%20Rady%20Miejskiej%20w%20Ci%c4%99%c5%bckowicach%20-%2015%20stycznia%202019r.mp4)

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie gminy Ciężkowice, w tym nowe stawki, radni przyjęli dopiero wczoraj. Nagranie całej sesji udostępniliśmy na początku artykułu, dalej ograniczymy się wyłącznie do zaprezentowania cen za wywóz odpadów komunalnych.

Pamiętajmy, że do niedawna mogliśmy wybrać, czy chcemy segregować odpady. Zachętą do ich segregacji były niższe stawki za wywóz. Od dnia 6 września 2019 roku istnieje ustawowy obowiązek zbierania w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych nałożony na właścicieli nieruchomości nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 

Do tej pory mieszkańcy gminy Ciężkowice płacili miesięcznie za wywóz segregowanych odpadów w zależności od wielkości gospodarstwa, i tak: gospodarstwo 1-osobowe płaciło 13 zł, 2-3 osobowe 21 zł, 4-6 osobowe 33 zł, a większe 44 zł.

Po zmianach, które zaczną obowiązywać od połowy lutego 2020 r. każdy mieszkaniec gminy Ciężkowice zapłaci za wywóz śmieci 19 zł miesięcznie, chyba, że w gospodarstwie znajduje się kompostownik, wtedy o złotówkę mniej.

Dla przykładu weźmy średnie gospodarstwo domowe, powiedzmy 5 osobowe. Do tej pory wydatki za wywóz śmieci w tym gospodarstwie wynosiły 396 zł na rok, a według nowych regulacji wyniosą 1140 zł.

Jednym słowem drogo! Niestety z drakońskimi podwyżkami boryka się wiele samorządów w Polsce. Diagnozy takiej sytuacji są różne, z pewnością zależą od specyfiki konkretnej gminy, lecz eksperci coraz częściej winią także założenia tzw. nowej ustawy śmieciowej.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl