Śmieci kosztują. Ranking gmin powiatu tarnowskiego

17 lutego 2014
Publikacja: Piotr Rutka

Wstęp od redakcji Pogórze24.pl

Kilka dni temu na portalu z którym współpracujemy (ryglice-okolice.pl) ukazał się ciekawy artykuł na temat śmieci. Autor artykułu, redaktor Janusz Siemek zadał sobie wiele trudu, aby zestawić ze sobą wszystkie gminy powiatu tarnowskiego, ponadto dołożył do nich trzy gminy z województwa podkarpackiego. Łącznie prześwietlił ceny śmieci w ponad 20 gminach korzystając z ich BIP-ów.

Zapraszamy do lektury!

Nowa ustawa śmieciowa, która obowiązuje od kilku miesięcy, choć posiada cenne walory ekologiczne, stanowi duże obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Widać to dobrze na zestawieniu, które dziś prezentujemy.

W gospodarstwach domowych o mniejszej liczbie osób najmniej za odbiór śmieci płacą mieszkańcy gminy Jodłowa, Pilzno, Radłów, Żabno, Brzostek. Przy większej liczbie osób najtaniej jest w gminie Lisia Góra, Brzyska, Gromnik, Wietrzychowice, Jodłowa.

Poniżej przedstawiamy ranking opłat za odpady komunalne we wszystkich gminach powiatu tarnowskiego i trzech gminach z województwa podkarpackiego – powiatu jasielskiego i dębickiego. W większości gmin ceny raz przyjęte nie uległy zmianie. Tylko w nielicznych przypadkach stawki zmieniły się – np. w gminie Ryglice (podwyżka), w gminie Tarnów (obniżka). Trzeba też dodać, że ceny w niektórych gminach zostały też obniżone np. przez ulgę prorodzinną np. w gminie Pilzno, Tuchów, w Tarnowie. W niektórych gminach istnieją ulgi innego rodzaju np. dla starszych, samotnych osób np. w gminie Wojnicz, Lisia Góra. Te uwagi należy uwzględnić przy odczytywaniu poniższych wykresów.

Gospodarstwo 1- osobowe

Gospodarstwo 1- osobowe

Gospodarstwo 2- osobowe

Gospodarstwo 2- osobowe

Gospodarstwo 3- osobowe

Gospodarstwo 3- osobowe

Gospodarstwo 4- osobowe

Gospodarstwo 4- osobowe

Gospodarstwo 5- osobowe

Gospodarstwo 5- osobowe

Gospodarstwo 6- osobowe i więcej

Gospodarstwo 6- osobowe i więcej

W prezentowanych wykresach podane są ceny za śmieci segregowane. Istnieje niewielka możliwość błędów w podanych statystykach. Z lewej strony podane są kwoty w złotówkach.

Dawniej oddawanie śmieci w naszej okolicy było dużo tańsze. Obecnie jest zbyt drogo, ale istnieją możliwości tańszego gospodarowania śmieciami. To jest zadanie, które powinny podjąć przyszłe rządy i samorządy, to od nich zależy ile wydamy pieniędzy w śmieci.

Skąd biorą się wysokie ceny za odpady komunalne?
Jednym z minusów ustawy śmieciowej jest fakt, że przetarg w danej gminie może wygrać tylko jedna firma. Każdy monopol, także i ten, wpływa niekorzystnie na ceny. Duże oszczędności w gminie może dać posiadanie własnych sortowni, biogazowni, spalarni itd. Różnice w powyższym zestawieniu cen za śmieci w gminach spowodowane jest m.in. przez te czynniki.
Szary obywatel jest skazany na niemały haracz, natomiast okazuje się, że w Polsce wybrane grupy ludzi mogą na śmieciach zarabiać. Posegregowane śmieci w większości przypadków stanowią surowce wtórne, na których można zarobić, albo przynajmniej mniej stracić. I tak np. niektóre duże sklepy sprzedają śmieci jako surowce wtórne dla firm specjalizujących się w ich zbieraniu. Sklepy te znacznie oszczędzają koszta związane z gospodarką odpadami.

Źródło: ryglice-okolice.pl
Autor: Janusz Siemek

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

AUTO-SOPALA
Origum
Mechanika Pojazdowa u Jacka
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl