SMOG – trujący “przyjaciel”

20 stycznia 2017
Publikacja: Katarzyna Roman

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami zjawiska, które powoli staje się codziennością dla wszystkich Małopolan. Media, na różne sposoby odmieniają wyraz smog i alarmują o niebezpieczeństwach wynikających z jego obecności w otaczającym nas powietrzu. O randze tego problemu stanowi fakt, że Województwo Małopolskie pracuje nad ustawą antysmogową, której przyjęcie jest już niemal przesądzone. Niestety, Gmina Ciężkowice nie jest wolna od tego “duszącego” problemu, choć podejmowane, wszelkiego rodzaju, działania dają nadzieję na przyszłość.

                Tak naprawdę, jako społeczeństwo, nie pochylamy się nad tym problemem dopóty, dopóki nie dostrzeżemy go wizualnie lub też nie odczujemy jego skutków. Czym zatem jest ów problematyczny smog? To nic innego jak zauważalne dla oka ludzkiego zjawisko będące potwierdzeniem występowania na danym terenie niskiej emisji. To  emitowanie  produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych do atmosfery ze źródeł (emiterów) znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 m. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (brak wiatru, duża wilgotność powietrza) wszelkie zanieczyszczenia wchłaniane są przez nasz układ oddechowy. Najprostszą przyczyną występowania smogu na naszym terenie jest ogrzewanie domów, mieszkań niewłaściwym materiałem opałowym, w złej jakości kotłach. Niestety, wciąż pokutuje przekonanie, że spalanie śmieci, starych mebli i ogrzewanie “byle czym” jest rzeczą naturalną. Tymczasem to, co ląduje w piecach, ogniskach może budzić trwogę. Kolorowy papier, plastiki, lakierowane drewno, ubrania, wszelkiego rodzaju produkty syntetyczne i tworzywa sztuczne trafiające do pieców wydobywają się z kominów w postaci kłębów czarnego dymu – przy czym właściwie ogrzewany budynek powinien emitować z komina nieznaczną ilość siwego dymu.

                Konsekwencje życia w środowisku skażonym przez zanieczyszczenia wydobywające się między innymi z naszych kominów są przerażające. Wdychanie szkodliwych substancji zwiększa ryzyko zachorowań na raka, powoduje choroby układu oddechowego, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, alergię, astmę i wiele innych schorzeń. Zazwyczaj problemy zdrowotne ujawniają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach „przyjmowania” takich niewielkich dawek substancji trujących. Największymi ofiarami bezmyślności dorosłych są dzieci, które od najmłodszych lat żyją w skażonym środowisku, płacąc za to rozmaitymi chorobami przez całe swoje życie.

                Pamiętajmy, że palenie śmieci jest moralnym przestępstwem wobec wszystkich, dlatego też każdy z nas, każdego dnia,  powinien swoją postawą troszczyć się  o czyste powietrze. 

                Gmina Ciężkowice walcząc o poprawę jakości powietrza realizuje, m.in. program wymiany pieców, dlatego wszelkie osoby zainteresowane tym projektem proszone są o niezwłoczny kontakt z ekodoradcą – osobiście w Urzędzie Gminy Ciężkowice, pok.25 lub telefonicznie pod nr 146285840.

Aktualny stan jakości powietrza można śledzić na stronach:

http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/

http://powietrze.malopolska.pl/prognozy/

http://smog.imgw.pl/home

 

 

Autor: Przemysław Kapałka – Ekodoradca

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl