Społeczna inicjatywa upamiętni czyn niepodległościowy Ciężkowiczan

11 sierpnia 2020
Publikacja: m@c

Z inicjatywy Fundacji Progres i Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach w Parku Sokoła powstanie obelisk upamiętniający 100tną rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz wkład w czyn niepodległościowy Ciężkowickiego Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Budowa obelisku będzie wsparta finansowo przez Fundację Orlen Czuwamy! Pamiętamy!.

Powstający obelisk nawiązuje do historycznego obelisku, ufundowanego przez ciężkowickich Sokolników, który w Parku znajdował się jeszcze dwie dekady temu. Obecny będzie zawierał; współczesne godło Polski i datę 1920 – dla upamiętnienia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, Orła Legionowego oraz Sokoła ze sztangą. Projekt uzupełni tablica informacyjna oraz włączenie obelisku do treści edukacyjnych prezentowanych w ofercie Muzeum Przyrodniczego. Opiniujący inicjatywę Instytut Pamięci Narodowej Oddz. w Krakowie nie tylko pozytywnie wyraził się o przedsięwzięciu, ale też włączył się w nią materialnie, fundując część z mosiężnych elementów (godło o Orła legionowego). Wszystkie działania projektu – w tym przygotowanie aplikacji, koordynacja i obsługa księgowa – wykonywane są w czynie społecznym, a brakującą część materiałów i prac montażowych wykonają członkowie Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach. Dr Łukasz Kossocki-Lytwyn oraz Dr Wacław Szczepanik wykonają kwerendę historyczną dotyczącą przedmiotowego periodu i nazwisk lokalnych patriotów.

Inicjatorzy przedsięwzięcia składają serdeczne podziękowania Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice – na ręce Pana Zbigniewa Jurkiewicza – za wsparcie w postaci udostępnienia terenu oraz przygotowanie i sfinansowanie i koordynację dokumentacji technicznej obelisku. Radzie Gminy Ciężkowice – na ręce Pana Michała Koralika Przewodniczącego Rady, składamy podziękowania za pozytywne zaopiniowanie uchwały w sprawie obelisku.

Źródło: CKiP Ciężkowice

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl