Spotkajmy się u Paderewskiego- wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ku pamięci pułkownika Jerzego Pertkiewicza

15 listopada 2018
Publikacja: Aneta Adamczyk

„Spotkajmy się u Paderewskiego” – cykliczne wydarzenie kulturalne w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, które od 2016 roku służą umacnianiu więzi międzypokoleniowych poprzez odnoszenie się do życiorysów bohaterów okresu wojny, pielęgnowaniu uczuć obywatelskich na niwie piękna muzyki klasycznej oraz wspólnemu śpiewaniu pieśni patriotycznych. Wydarzenie współtworzone jest przez społeczności lokalne, reprezentujące różnorodne organizacje kulturalne. Tegoroczna edycja była skupiona  na upamiętnieniu osoby Płk. J. Pertkiewicza, który jest uważany za ojca chrzestnego tych wydarzeń. Podczas koncertu nie zabrakło wspomnień o śp pułkowniku snutych przez jego syna oraz Danutę Augustyn.

Głównym celem przyświecającym pomysłodawcom wieczorów była integracja środowisk artystycznych, akademickich, oświatowych, patriotycznych i lokalnych w duchu wzmacniania historycznej odpowiedzialności za artystyczną, patriotyczną i edukacyjną spuściznę I. J. Paderewskiego. Zarówno miejsce jak i poszczególne elementy tych spotkań zostały podporządkowane realizacji naczelnego celu spotkań z właściwym dla niego naciskiem na lokalny wymiar działania, obejmowany zawsze dużą troską przez I. J. Paderewskiego.

Za artystyczną część wieczoru odpowiedzialna była dr hab. Danuta Augustyn, która integruje w ramach przygotowywanego programu instrumentalno-wokalnego młodych muzyków (Agnieszka Siedlik, Zofia Guzik, Dominika Cecot, Izabela Płachta, Szymon Siedlik, Krzysztof Roman, Gabriel Roman ze szkół: Akademia Muzyczna w Krakowie, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie, Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie oraz z Orkiestry Dętej Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej). Muzyczny wymiar spotkań współtworzony jest również przez chór Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Cieżkowicach pod kierownictwem Pani Małgorzaty Miłkowskiej.

Oprawa historyczna spotkania przygotowywana była przez Stowarzyszenie “Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej”. W trakcie koncertu, artyści oraz przybyli goście śpiewali pieśni patriotyczne, wspomagani drukowanymi corocznie przez Pana Marka Sygnarowicza śpiewnikami.

Swoistym akcentem przedsięwzięcia jest promocja dań z gęsiny jako wykwintnej, zdrowej i staropolskiej potrawy. Dania rokrocznie przygotowywane są dzięki zaangażowaniu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach, przy wsparciu finansowym Powiatu Tarnowskiego

tekst: Renata Śliwa

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl