Spotkania z historią – ‘Nasz region – nasza historia – nasze dziedzictwo’

03 listopada 2015
Publikacja: CKiP

Młodzież i dzieci z gminy Ciężkowice miały okazję uczestniczenia w atrakcyjnych zajęciach dotyczących historii broni białej. Lekcje muzealne, bo o nich mowa, odbyły się dzięki projektowi „Nasz region – nasza historia – nasze dziedzictwo”, realizowanemu przez Fundację PROGRES i Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, a współfinansowanemu z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Lekcje muzealne poświęcone były szeroko rozumianej historii broni białej i uzbrojenia obronnego występujących na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów. Prelekcję rozpoczęło wyjaśnienie, czym jest broń, czym była broń biała oraz dlaczego była ona istotna dla naszych przodków a także, dlaczego jest tak cennym źródłem poznania historycznego, zarówno z punktu widzenia historii wojskowości jak i historii sztuki.

Dla słuchaczy interesująca była przede wszystkim możliwość zobaczenia i dotknięcia replik uzbrojenia historycznego. Młodzież mogła sprawdzić i porównać wagę replik mieczy z X, XIII i XVI wieku, a także toporów średniowiecznych, nowożytnej szabli (karabeli) oraz XIX-wiecznego bagnetu. Zajęcia prowadzone były przez historyka, pracownika Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Pana Przemysława Kozka.

Prócz wyżej opisanych lekcji muzealnych, w ramach projektu odbędą się lekcje multimedialne dotyczące przyczyn i przebiegu I Wojny Światowej, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń mających miejsce w naszej okolicy; konkurs fotograficzny dotyczący cmentarzy z okresu I WŚ, a w dniu 11 listopada zorganizowany zostanie „Marsz niepodległości” z Ciężkowic do dworku I. J. Paderewskiego w Kaśnej Dolnej.

logotypy

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl