Spotkanie Zespołu Regionalnego „Pogórzanie”

09 stycznia 2019
Publikacja: CKiP

Na dorocznym spotkaniu podsumowującym działalność zespołu spotkali się 6 stycznia w Domu Kultury w Jastrzębi członkowie Zespołu Regionalnego “Pogórzanie” oraz członkowie Stowarzyszenia Regionalnego Pogórzan. Spotkanie prowadził i sprawozdanie przedstawił kierownik Domu Kultury Stanisław Deś.

Rok ubiegły był dla Zespołu rokiem szczególnym i bardzo pracowitym. W roku 2018 Zespół obchodził jubileusz 50 lecia działalności. Z racji Jubileuszu w dniu 22 września Zespół otrzymał dofinansowanie oraz nagrody pieniężne z: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie (projekt Stowarzyszenia).

Zespół otrzymał także wiele dowodów sympatii i pamięci od firm a także prywatnych darczyńców z terenu naszej gminy w formie statuetek. Rada Miejska w Ciężkowicach, przyznała Zespołowi tytuł – “Zasłużony dla Gminy Ciężkowice”. Wyróżnienie takie otrzymał też założyciel kapeli – p. Mieczysław Król.

Rok ten był także rokiem jubileuszowym dla założyciela kapeli – Mieczysława Króla oraz kier. muzycznego – Antoniego Hołdy, którzy świętowali 80 urodziny.

W 2018 roku Zespół pożegnał dwóch członków kapeli – śp Michała Barana oraz Leopolda Michalika.

Dzięki staraniom prezesa Stowarzyszenia Regionalnego Pogórzan – Stanisława Harafa, już na początku roku znalazły się na koncie Stowarzyszenia pieniądze na nagranie jubileuszowej płyty. W czerwcu został nagrany materiał a we wrześniu przed Jubileuszem 50 – lecia ukazała się szósta płyta CD pt. „Pogórzanie z Jastrzębi na Jubileusz 50 lecia. Płyty te zostały rozdysponowane wśród uczestników Jubileuszu oraz członków Zespołu Pogórzanie. W roku Jubileuszowym , Zespół „Pogórzanie” miał 30 koncertów na terenie Gminy i w regionie.

Po raz pierwszy Pogórzanie zagrali z Orkiestrą Symfoniczną ze Szkoły Muzycznej w Domosławiach i Chórem ze Lwowa. 29 sierpnia oraz 1 września na Koncercie rozpoczynającym rok Szkoły Muzycznej w Łososinie Dolnej zaprezentowali dwa utwory z repertuaru Zespołu Pogórzanie Kolejnym wydarzeniem, dzięki któremu Pogórzanie zagościli w domach w całej Polsce ale także i w świecie, było nagranie telewizyjnego programu kolędowego z zespołem Pectus.. Programy; „Kolędowanie przy kominie” oraz „Kolędy z gwiazdami’ można było oglądać na antenie TVP1, TVP2, TVP3 oraz Telewizji Polonia 25,29,30,31 grudnia 2018 roku i 1 stycznia 2019 roku.

Pogórzanie włączyli się także w obchody 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowując oraz prezentując piosenki patriotyczne na spotkaniu pt. “O Polsce śpiewanie”.

Członkowie zespołu Pogórzanie wraz z parami tanecznymi z zespołu „Mali Jastrzębianie” odwiedzili w minionym roku dziesięć szkół na ternie naszej gminy w ramach realizacji projektu „Nasze Pogórze Nasze Tradycje”. W czasie 2 godzin lekcyjnych, przybliżana jest dzieciom – gwara, historia, tradycja, piosenki i tańce pogórzańskie. Pogórzanie” oprócz koncertów brali udział w Konkursach Regionalnych i Ogólnopolskich.

Tekst: Bogdan Krok

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
HITPOL
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl