Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ciężkowicach zwiedzają Polskę

11 lipca 2018
Publikacja: CKiP

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Stowarzyszeniu „Cieszko”, w ramach projektu PWSZ w Tarnowie – “Złoty Indeks Wiedzy”, wzięli udział w dwóch wyjazdach edukacyjnych. 26 maja br. członkowie Uniwersytetu wybrali się do Krakowa, aby zwiedzić wystawę twórczości Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym. Piękna pogoda zachęcała do przejścia trasy Traktu Królewskiego, odwiedzenia pięknego krakowskiego Rynku oraz zwiedzenia Kościoła Franciszkanów wraz z kryptami. Kościół ten wybrany został nieprzypadkowo z uwagi na postać wielkiego twórcy, jakim bez wątpienia był Wyspiański. Najwszechstronniejszy polski artysta, zwany niekiedy polskim Leonardem. Poeta, dramatopisarz, malarz, witrażysta, scenograf, reformator teatru. Urodzony i zmarły w Krakowie, przez całe życie związany był z tym miastem, co znalazło wyraz w jego twórczości. Właśnie od samodzielnego malowania fragmentów dekoracji kwiatowych oraz główek anielskich w kościele Mariackim w Krakowie rozpoczęła się jego przygoda ze zdobnictwem wnętrz sakralnych. Dopiero jednak samodzielna realizacja wystroju wnętrza kościoła św. Franciszka z Asyżu pokazała wspaniałe możliwości artystyczne Wyspiańskiego. Wystawa w Muzeum Narodowym, dzięki znakomitym przewodnikom była dla uczestników wyjazdu wspaniałym przeżyciem duchowym i artystycznym.

Drugi wyjazd w ramach projektu odbył się w dniach 25 – 26 czerwca br. Uczestnicy wycieczki odwiedzili Warszawę. Dwudniowy wyjazd pozwolił na zobaczenie najważniejszych zabytków stolicy oraz poznanie historii nie tylko samej Warszawy, ale całego kraju. Pierwszego dnia członkowie Uniwersytetu zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN gdzie zapoznali się z historią i współczesną kulturą żydowską. Tego dnia uczestnicy wycieczki odwiedzili także Muzeum Powstania Warszawskiego dokumentujące historię powstania warszawskiego. Zapoznali się tam z dziejami powstania, a także historią i działalnością Polskiego Państwa Podziemnego. Popołudniem uczestnicy odwiedzili jeszcze Stare Powązki, które będąc zabytkową nekropolią miasta stanowią skarbnicę rzeźby i małej architektury. W kolejnym dniu wycieczki członkowie UTW odwiedzili Stare Miasto, zwiedzając przy tym Zamek Królewski. Tego dnia uczestnicy zobaczyli także Łazienki Królewskie, spacerując po pięknych ogrodach i podziwiając zabytkowe budynki zlokalizowane na terenie zespołu pałacowo – ogrodowego.

Wyjazdy były dla studentów UTW nie tylko okazją do zapoznania się z najważniejszymi zabytkami i historią Warszawy, ale także do integracji.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl