Sukces Koła Gospodyń Wiejskich z Bruśnika

31 października 2019
Publikacja: CKiP

W dniu 06 października br. Koło Gospodyń Wiejskich z Bruśnika wzięło udział w X Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce. Przygotowania do wyjazdu trwały ponad trzy miesiące a uczestniczyły w tej pracy zarówno miejscowe panie jak i panowie.
Na początku wspólnie zdecydowali, że zgłoszą się do wszystkich czterech konkursów.

– W pierwszym konkursie Tradycyjnych Scenek Obyczajowych wystąpili z obrazem scenicznym pt. „Kisenie kapusty”. Do przedstawienia zaangażowanych było trzynaście osób .Były to panie: Renata Kucharska, Grażyna Pietrucha, Helena Kloc, Joanna Karpińska, Maria Kuropatwa, Wiktoria Baran i Kinga Bania oraz panowie: Lucjan Dyngosz, Filip Stec, Eugeniusz Śliwa i Józef Biskup. Muzycznie widowisko opracował Stanisław Deś. Poczynając od napisania scenariusza do pełnego skompletowania strojów i rekwizytów jest to wspólne dzieło członków Koła.Udział w tej konkurencji przyniósł grupie z Bruśnika drugie miejsce.

– Do konkursu pieśni ludowych wybrano ostatecznie trzy pieśni: „Zaręcyny u dziewcyny”, „Płynie włoda łod strumyka” i „W Bruśnicki dolinie”.
W grupie, która je zaśpiewała wystąpiły panie: Renata Kucharska , Helena Kloc, Lucyna Chorąży i panowie: Stanisław Deś , Eugeniusz Śliwa i Józef Biskup. Ten konkurs zakończył się zdobyciem pierwszego miejsca przez zespół z Bruśnika. Duża w tym zasługa również Stanisława Desia, który zadbał aby wykonanie pieśni było perfekcyjne nie tylko muzycznie ale także zgodnie z zapisami gwary pogórzańskiej.

– Konkurs Rękodzieła Artystycznego w ramach którego mieliśmy wykonać rózgi weselne nie był wcale łatwym konkursem. Tradycja robienia tego dawnego rekwizytu starosty weselnego dawno poszła w zapomnienie. Jak powiedziała Pani Irena Połeć: „Na szczęście okazało się, że jest w naszym Kole ktoś, kto wie jak taką rózgę zrobić. To nasza niezastąpiona pani Zofia Bania. Z rozmów ze starszymi mieszkankami Bruśnika wynikało, że w naszej miejscowości wykonywane były rózgi w kształcie „łezki”. Zaczęliśmy od przygotowania szkieletu , robienia kwiatków i wicia w ramach treningu w siedzibie Koła.” Nabyte umiejętności pozwoliły aby w Jabłonce podczas konkursu trzy osoby w ciągu czterech godzin zdążyły zrobić kwiatki z bibuły i upleść rózgę. Dokonały tego: Pani Zosia w raz z córką Wiesławą i Aliną Żabą. Trud nie poszedł na marne ponieważ i w tym konkursie Bruśnik zajął pierwsze miejsce!

Konkurs Tradycyjnych Potraw, w którym głównym składnikiem miał być pęcak okazał się dla pań z Bruśnika najłatwiejszy .Ich pierwsza myśl skupiła się wokół dania o nazwie bruśnicki pęcok z grochem, potocznie też zwany pęcokiem z bombom i tak już zostało. Jednak na wszelki wypadek danie to w ramach treningu zostało wcześniej kilka razy w Klubie ugotowane i degustowane. Wybór był trafny. Pęcok z bombom zajął pierwsze miejsce. Danie to przygotowała Halina Rojek. Na stoisku reprezentacji KGW z Bruśnika oprócz dania przedstawionego do oceny były inne smakołyki, takie jak ciastka, ciasta: z jabłkami , ze śliwkami, pierogi: z kapustą i ruskie, chleb wiejski ze smalcem, różne wędliny, sałatki, nalewki i domowe wina. Na stoisku z Bruśnika pracowały panie: Halina Rojek, Grażyna Bania , Lucyna Chorąży i Irena Połeć. Panie Krystyna Ciesielczyk, Anna Dziubaczka i Maria Jaje , które z różnych przyczyn nie mogły być na przeglądzie, także były zaangażowane w przygotowanie potraw na stoisko.
Koło Gospodyń Wiejskich z Bruśnika otrzymało nagrodę finansową w kwocie 2000 złotych oraz sprzęt elektryczny i zestaw naczyń do swojej kuchni.

Koło pragnie podziękować Panu Burmistrzowi Zbigniewowi Jurkiewiczowi za sfinansowanie przez Gminę Ciężkowice kosztów przejazdu, Janowi Baniakowi za ofiarowanie wędlin na stoisko oraz pracownikowi MODR Stanisławowi Gniadkowi za pomoc przy zgłoszeniu grupy z Bruśnika do konkursu. (B.K)

(Pierwsze 16 fotografii pochodzi z archiwum MCK Sokół w Nowym Sączu – pozostałe wykonał S. Deś)

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl