Święto Ziemniaka 2019

19 września 2019
Publikacja: m@c

„Ziemniaki jedzą albo pieczone w czasie postu, albo gotowane i omaszczane spyrką (słoniną), topioną zwaną powszechnie skwarzeliną, masłem, przetopionym z cebulką lub trybulką, lub wreszcie z mlekiem słodkim, kwaśnym, z żurem owsianym i żytnim, dzikim rosołem, a często także ziemniaki przysmażają na maśle lub skwarzelinie”.
Niniejszy cytat pochodzi z książki pt „Ziemia Biecka” a materiały do niej zbierano w latach 1889-1895 między innymi na terenach wchodzących w skład obecnej Gminy Ciężkowice.
Ziemniak do dzisiaj jest podstawowym warzywem w naszych domowych kuchniach a wielu ludzi bez ziemniaków nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu. Oczywiście jedzono go kiedyś „na ubogo” i „na bogato” w zależności od świąt oraz statusu materialnego mieszkańców.
Dlatego kierując się miłością do ziemniaka oraz chęcią miłego zakończenia lata wymyślono w Kąśnej Dolnej cztery lata temu święto tej smacznej bulwy. Sama konsumpcja ziemniaka byłaby pewnie nieco nudna dlatego pomyślano o tym aby ziemniak występował podczas owego święta pod wieloma postaciami, był tematem konkursów a wszystkim tym poczynaniom towarzyszyła świetna i wesoła zabawa mieszkańców tego i sąsiednich sołectw.
Za organizację zabawy wzięły się członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem pani Zyty Kubali. Ziemniak jak przystało na bohatera dnia zaprezentował się jako: zapiekanka ziemniaczana, zupa ziemniaczana, ziemniak z ogniska, ziemniak w plastrach w towarzystwie boczku i cebuli i sałatka ziemniaczana. Goście z Siekierczyny zaserwowali jeszcze potrawę z dodatkiem ziemniaków pod tajemnicza nazwą „Ciap kapusta”, która również wszystkim bardzo smakowała. Dla dzieci tradycyjnie już zapewniono liczne gry i zabawy. Bawiły się znakomicie czego dowodem są ich uśmiechnięte na zdjęciach buzie. Uśmiech nie schodził z twarzy wszystkich bawiących się pod okazałą wiatą w centrum wsi ponad 130 przybyłym biesiadnikom.
Był obecny Burmistrz Gminy Zbigniew Jurkiewicz ale także obecni byli mieszkańcy Kąśnej Górnej, Jastrzębi czy wspomnianej już Siekierczyny.
I w ten sposób ziemniak nie tylko sycił ale także potrafił łączyć ludzi i był „smacznym” powodem do wspólnej nieskrępowanej zabawy na zakończenie tego lata. (Fotografie zostały udostępnione z archiwum KGW w Kąśnej Dolnej). B.K

Źródło: CKiPG Ciężkowice

 

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl