Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach w hołdzie Niepodległej

23 listopada 2018
Publikacja: Paweł Hołda

W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ Obchody Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach

Decyzją sejmu RP z 25 maja 2017 – cały rok 2018 został ogłoszony „ROKIEM JUBILEUSZU 100-lecia odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI”.

Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach w różnoraki sposób włączała się w obchody Roku Jubileuszowego, oddając hołd Niepodległej; m.in. wzięła udział w:

  • XIX Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej w Tarnowie z udziałem chóru i 6 recytatorów; do finału w dniu 3 maja 2018 r. z zakwalifikowały się dwie uczennice z klasy II gimnazjum w kategorii recytatorskiej- Magdalena Wietecha oraz Eliza Trela; podczas gali finałowej w Teatrze im. Ludwika Solskiego Eliza Trela zdobyła I miejsce w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
  • V edycji przedsięwzięcia o zasięgu międzypowiatowym „Rozwinąć skrzydła, pamiętając o przeszłości” w Łużnej; w konkursie wiedzy historycznej wystąpiły dwie uczennice klasy V- Matylda Hołda i Martyna Migacz ; Matylda Hołda po pomyślnym przejściu I etapu i zakwalifikowaniu się do finałowej „dziesiątki” ostatecznie zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej (klasy IV-VI), natomiast w konkursie plastycznym uczeń klasy III Kacper Dziuban zajął II miejsce (w kategorii klas I-III);
  • XXIII Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Dzieje żołnierza i oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”, w którym uczeń klasy VI Mikołaj Zabawski, podczas finału w Warszawie w dniach 7-9 czerwca, zajął VII miejsce w Polsce (w kategorii szkół podstawowych), po wcześniejszym zdobyciu II miejsca w etapie wojewódzkim.
  • Konkursie Piosenki i Poezji Patriotycznej (o zasięgu wojewódzkim) „To jest moja Matka, ta Ojczyzna” w Wadowicach, z udziałem chóru szkolnego, który jako laureat II miejsca wystąpił podczas gali finałowej w dniu 21 października br. w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach, kościele będącym Wotum Narodu za  dar pontyfikatu Jana Pawła II.
  • XIV Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Lubniu pod hasłem „I na drugim końcu świata będę dumny ze swego pochodzenia”, w którym wystąpił chór szkolny oraz solistka Wiktoria Schabowska (rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas gali finałowej w dniu 26 listopada br.).
  • Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, powieści o kształtowaniu się państwowości polskiej po 1918 roku, z udziałem 4 uczniów gimnazjum.
  • VI Dyktandzie Niepodległościowym z udziałem 31 uczniów w etapie szkolnym.
  • Szkolnym Konkursie plastycznym „Polska- moja Ojczyzna”.

Ponadto Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach była organizatorem Gminnego Turnieju Szkół „Dumni z dokonań naszych przodków”, dla uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski oraz 675 rocznicy założenia Ciężkowic, naszej małej Ojczyzny, przedsięwzięcia pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Ciężkowice Zbigniewa Jurkiewicza.

W wyjątkowy sposób czciliśmy w naszej szkole również najważniejsze święta państwowe, tj. Święto Konstytucji 3 Maja (pod hasłem „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”) oraz Narodowe Święto Niepodległości. W dniu 15 listopada odbyła się uroczysta akademia wieńcząca całoroczne obchody Roku Jubileuszowego, podczas której oddaliśmy hołd naszej umiłowanej Ojczyźnie oraz wszystkim- znanym i nieznanym- bohaterom dzieła niepodległościowego.

Anna Średniawa- wicedyrektor SP w Ciężkowicach
Gabriela Schabowska – autorka uroczystej akademii „Myśląc: Ojczyzna…”

Źródło: SP Ciężkowice

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

AUTO-SOPALA
HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl