Szkoły w Kipsznej i Falkowej pod znakiem zapytania

02 grudnia 2016
Publikacja: Aneta Adamczyk

dsc_0670-4

Pierwszego dnia grudnia w Ciężkowicach zorganizowano posiedzenie Komisji Oświaty w poszerzonym składzie. W obradach wzięło udział 13 radnych. Komisji przewodniczyła Izabela Malinowska. Z reguły nie uczestniczymy w obradach komisji stałych Rady Miejskiej, natomiast jesteśmy obecni na większości sesji, gdzie prezentowane są już wyniki prac w poszczególnych komisjach. Tym razem zrobiliśmy wyjątek, gdyż radni rozpoczęli niezwykle ważną dyskusję. Debatowali na temat reorganizacji siatki placówek oświatowych w gminie, między innymi poprzez likwidację filii szkół w Kipsznej (filia Bogoniowic) oraz Falkowej (filia Siekierczyny). Podczas obrad można było wyczuć wyraźne napięcie. Cisza przeplatała się ze wzmożoną dyskusją. Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz zaapelował do radnych o odrzucenie emocji i kierowanie się logiką w podejmowaniu decyzji. W trakcie obrad padło szereg argumentów za likwidacją filii, a wśród nich:

  • mała liczba uczniów
  • długoterminowe prognozy i przewidywania liczby potencjalnych uczniów (do roku 2027 w powiecie tarnowskim szacowany spadek liczby dzieci to 350 tyś)
  • aspekty finansowania placówek
  • dobro dzieci, które po 3 latach nie będą musiały zmieniać szkoły, a tym samym wchodzić w nowe środowisko
  • możliwość rywalizacji w większej grupie rówieśniczej

Część radnych proponowała zlikwidować filie poprzez ich stopniowe wygaszanie (co roku o jedną klasę mniej), jednak zdaniem burmistrza owe wygaszanie trwa już od 5 lat. Liczba dzieci z roku na rok topnieje i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić. Dodał, że zgodnie z wytycznymi MEN, klasy powinny liczyć przynajmniej 8 uczniów. Tymczasem zarówno w Kipsznej jak i w Falkowej klasy są o wiele mniejsze, w obu przypadkach całe szkoły liczą po kilkunastu uczniów. Burmistrz zapowiedział również, że oddziały przedszkolne w tych miejscowościach pozostaną bez zmian.

Ostatecznie, radni dali zielone światło dla likwidacji filii – przegłosowali stosowny wniosek. Głosy rozłożyły się następująco:

  • za wnioskiem o likwidację filii w Kipsznej głosowało 9 radnych, przeciw – 2, wstrzymało się – 2
  • za wnioskiem o likwidację filii w Falkowej zagłosowało 9 radnych, przeciw – 1, wstrzymało się – 3

W rozmowie z naszą redakcją burmistrz powiedział, że wczorajsze głosowanie jeszcze wcale nie przesądza o sprawie, będzie ona przedmiotem konsultacji społecznych. Ponadto kluczową rolę ma odegrać stanowisko małopolskiego kuratora oświaty, do którego burmistrz zwróci się o wydanie opinii w sprawie likwidacji filii.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
Origum

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl