Szkoły z naszego regionu w projekcie „Historia zatrzymana w kadrze”  

21 listopada 2018
Publikacja: Paweł Hołda

W roku szkolnym 2018/2019 Fundacja Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia” realizuje drugą edycję projektu „Historia zatrzymana w kadrze” współfinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

W projekt zaangażowanych jest 16 szkół podstawowych z 6 gmin powiatu tarnowskiego. W tym są szkoły m.in.z gmin Ciężkowice, Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski  – SP w Bogoniowicach, SP w Brzozowej, SP w Rzepienniku Marciszewskim, SP w Siemiechowie, SP w Rzepienniku Strzyżewskim, SP w Rzepienniku Biskupim.

Od początku września 2018 r. w szkołach biorących udział w projekcie odbywają się spotkania uczestników wraz z ich opiekunami, podczas których uczniowie prezentują zebrane przez siebie stare zdjęcia, omawiają historie ludzi na nich przedstawionych. Dzieci przeprowadziły także wywiady z najstarszymi członkami lokalnych społeczności na temat losów ludzi – członków lokalnych społeczności związanych z działaniami wojennymi na naszych terenach, realiów życia w dawnych czasach. Wiele z nich przedstawia skomplikowane losy mieszkańców miejscowości, z których pochodzą uczniowie. Są świadectwem tragicznych wydarzeń z II wojny światowej, trudnych warunków życia na przełomie XIX i XX. Wywiady te są przygotowywane do publikacji, która zostanie wydana na zakończenie projektu.

Jednym z pierwszych zadań projektowych były również wycieczki do zamku w Dębnie i do Tarnowa. Odbyły się na początku października. Poza zwiedzaniem zamku dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni”. Następnie wraz z przewodnikiem, panem Januszem Foszczem przeszły ulicami Tarnowa, poznając jego bogatą historię od czasów lokacyjnych po pamiątki po walkach narodowowyzwoleńczych. Plan wycieczki przedstawiał się następująco: Pomnik Grób Nieznanego Żołnierza – Ławeczka Poetów – Pomnik Łokietka – Plac Sobieskiego (Tramwaj) – Plac Kazimierza (Pomnik A. Mickiewicza – Plac Katedralny i zwiedzanie katedry – Rynek i Ratusz – Bima – Pomnik Bema – Plac Więźniów KL Auschwitz (Pomnik I transportu więźniów do KL Auschwitz).

Od końca października w szkołach projektowych mają miejsce warsztaty komputerowo-fotograficzne przygotowujące uczniów do skanowania i obróbki cyfrowej fotografii oraz prowadzenia bloga. W ramach przygotowania do konkursu wszyscy uczniowie ze szkół projektowych biorą  udział w dwugodzinnej prelekcji historycznej pt. „Pierwsze niepodległe”, zorganizowanej na terenie ich szkoły. Prelekcje prowadzi pan Zbigniew Mirosławski, historyk, m.in. członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Kapituły Obchodów 100-lecia Niepodległości w Tarnowie.

Tekst: K. Skrzyniarz, K. Gotfryd
Zdjęcia: SP w Brzozowej

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl