Szósta edycja “3Maj Się Zdrów Festival” w Tuchowie

09 maja 2017
Publikacja: Aneta Adamczyk

 

W sobotę, 6 maja w Tuchowie, po raz kolejny odbył się 3Maj Się Zdrów Festival. Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem “Robimy kocioł ekologiczny”. Wszyscy przybyli na płytę rynku mogli zapoznać się z ofertą wielu wiodących producentów urządzeń grzewczych. Akcja związana jest z realizacją programu wymiany pieców, gdyż zgodnie z ustawą antysmogową dla Małopolski, która wchodzi w życie 1 lipca 2017:

  • mogą być instalowane tylko kotły spełniające normy wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m³)
  •  nie będzie można stosowania mułów i flotów węglowych
  •  nowo instalowane kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu
  • obowiązywać będzie zakaz spalania drewna o wilgotności powyżej 20% (suszenie przynajmniej 2 sezony)
  • Do końca 2022 roku (6 lat) należy wymienić kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.
  • Do końca 2026 roku (10 lat) – wymiana kotłów, które spełniają podstawowe wymagania emisyjne (klasa 3 lub 4)
  • od 2023 r. istniejące kominki o sprawności cieplnej poniżej 80% muszą zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu ekoprojektu (np. elektrofiltr)
  • Istniejące kotły klasy 5 mogą być eksploatowane bezterminowo

Na majówce nie zabrakło także mnóstwa innych atrakcji. Zwolennicy aktywności fizycznej mogli spróbować swoich sił, w organizowanym po raz pierwszy, spacerze Nordic Wolking. Na amatorów zdrowego odżywiania czekało stoisko prezentujące potrawy na bazie zdrowych składników. Można było spróbować między innymi kaszotto z kaszą pęczak i zielonymi warzywami czy ciasta z pokrzywy. Swoje stoiska miało także Centrum Zdrowia Tuchów, to właśnie przed nimi ustawiały się najdłuższe kolejki, ponieważ za darmo można było wykonać podstawowe badania profilaktyczne typu zbadanie poziomu cukru lub ciśnienia tętniczego. W czasie trwania imprezy zostały rozstrzygnięte konkursy, plastyczny i fotograficzny, o tematyce zdrowia i czystego powietrza.

Z powodu obfitych opadów deszczu koncerty zaplanowane na wieczór 6 maja zostały przeniesione na 14 maja! Gwiazda wieczoru – Kasia Kowalska – również zaśpiewa 14 maja 2017 r. w Tuchowie!
Zapraszamy na dogrywkę!

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl