Wojciech Skruch - Prawo i Sprawiedliwość

Trwa batalia o nowe taryfy za wodę i ścieki!

20 lutego 2014
Publikacja: Piotr Rutka

podwyzka-ciezkowice27 lutego br. w Ciężkowicach odbędzie się sesja Rady Miejskiej, na której radni będą głosować nowe stawki za wodę i ścieki. Z propozycją nowych stawek, jak co roku, wyszła spółka Dorzecze Białej. Czy radni przychylą się do podwyżek? Okazuje się, że nie ma to większego znaczenia, radni postawieni są pod ścianą i mogą się zgodzić lub nie – a stawki i tak wejdą w życie. To taka farsa ustawowa! Mówiąc językiem młodzieżowym „MASAKRACJA”! Wynika to z zapisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 2001 roku (Dz.U. 2001 nr 72 poz. 747 z późn. zm.), bowiem reguluje ona sprawy ustalania cen za ścieki i wodę.

W połowie stycznia spółka komunalna Dorzecze Białej przesłała do ciężkowickiego urzędu wniosek o zatwierdzenie nowych taryf za wodę i ścieki na okres od 01.04.2014 do 31.03.2015. Od tego czasu trwa przepychanka na pisma pomiędzy spółką z Tuchowa a burmistrzem z Ciężkowic. Dotarliśmy do tych pism, w których burmistrz nie zgadza się z zaproponowanymi stawkami i przyjętą kalkulacją kosztów. Zgłasza zastrzeżenia i wnioski do kalkulacji zaprezentowanej przez spółkę. Ta odpisuje, że taryfy opracowuje w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Skany pism do których dotarliśmy – dostępne są tutaj:

Pismo burmistrza (pdf)
Odpowiedź spółki (pdf)

Co pozostaje włodarzom gminy, aby mieszkańcy nie odczuli podwyżek? Jedyna rada to dopłaty z budżetu gminy… tylko, jak udało nam się ustalić, w przypadku gminy Ciężkowice to kolejne 400 tyś. złotych. Debata – czy dopłacać, czy nie? Cały czas trwa. To nie lada orzech do zgryzienia dla obecnych radnych. Zobowiązania i umowy podpisane wiele lat wstecz, cały czas obowiązują. Zarówno obecni jak i przyszli radni będą zobligowani do ich przestrzegania.

Na nowo słychać głosy, co do zasadności „wejścia” gminy Ciężkowice do spółki komunalnej. Towarzyszące im emocje będą wracać jak bumerang przy każdej próbie zmiany taryf na wyższe. Nasza redakcja cały czas śledzi rozwój sytuacji, jeśli tylko pojawią się nowe fakty – będziemy o nich informować.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Origum
AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl