Trwa wymiana Polsko-Niemiecka, ZSOiZ Gromnik oraz Gymnasium Gaimersheim

02 lipca 2018
Publikacja: Paweł Hołda

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I ZAWODOWYCH im. JANA PAWŁA II W GROMNIKU ORAZ GYMNASIUM GAIMERSHEIM

 

Gromnik gości zachodnich sąsiadów

26 czerwca 2018 roku rozpoczęła się wymiana uczniowska ZSOiZ im. Jana Pawła II z Gimnasium Gaimersheim. W projekcie bierze udział 41 osób: 34 uczniów, 3 absolwentów ze strony niemieckiej oraz opiekunowie. Tematem przewodnim wymiany międzyszkolnej jest uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz umocnienie postaw obywatelskich. Na podstawie wydarzeń historycznych oraz analizy obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej Europy i świata, uczniowie poruszają tematykę dotyczącą uprzedzeń, stereotypów, praw człowieka, wolności oraz porozumienia między narodami. Celem spotkania nie jest tylko upamiętnianie wydarzeń z przeszłości,  ale przede wszystkim budowanie wspólnej przyszłości, wzajemnej tolerancji i szacunku. 

Uczniowie poprzez czynny udział w zajęciach grupowych pogłębiają wiedzę historyczną, a poprzez bezpośrednią pracę na cmentarzach wojennych oddają hołd poległym. W trakcie trwania wymiany uczniowie znajdują wspólne zainteresowania, poznają kulturę i zwyczaje sąsiadujących państw oraz nawiązują wspólne przyjaźnie.

W programie – obok historycznej wycieczki do Oświęcimia – uwzględniono wycieczki krajoznawczo-rekreacyjne takie jak: Tarnów, Ciężkowice, Bartkowa, w celu ukazania naturalnego piękna regionu Małopolski. Ważnym punktem programu jest wieczór kulturowy zaplanowany na wtorek 03 lipca 2018, na którym przedstawiciele obydwu krajów zaprezentują tradycyjne tańce, stroje i potrawy oraz wspólne gry i zabawy wspierające przełamywanie barier językowych.

Spotkanie, które ma miejsce w lipcu tego roku na terenie Gromnika to tylko część projektu zaplanowanego na dwa lata. W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie ZSOiZ w Gromniku jadą z rewizytą do uczniów ze szkoły partnerskiej w Gaimersheim. Tam, podejmowani przez rodziny goszczące, będą mieli możliwość bliższego poznania kultury i zwyczajów niemieckich oraz sprawdzenia się pod kątem językowym.

Projekt ten współfinansowany jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieżową w Warszawie, VDK Bayern oraz Powiat Tarnowski. Jest też jednym z działań realizowanych przez ZSOiZ w Gromniku w ramach programu Erasmus+.

Źródło: ZSOiZ Gromnik

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl