Turniej historyczny „Dumni z dokonań naszych przodków”

12 czerwca 2018
Publikacja: Aneta Adamczyk

W dniach 6 i 8 czerwca br. odbył się Turniej historyczny dla uczniów szkół podstawowych gminy Ciężkowice pod hasłem „Dumni z dokonań naszych przodków”. Organizatorem i gospodarzem projektu była Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach pod kierownictwem P. Zofii Tarasek. Inicjatywę tę objął honorowym patronatem Burmistrz gminy Ciężkowice P. Zbigniew Jurkiewicz, który ufundował puchar dla zwycięskiej szkoły oraz znaczną część nagród. Turniej wsparła również Rada Rodziców SP w Ciężkowicach pod przewodnictwem P. Magdaleny Włudyki- Szarek, Rada Rodziców byłego Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach reprezentowana przez P.Agnieszkę Włudykę-Śliwę oraz indywidualni sponsorzy- P.Anna Znamirowska- Piekarnia „Anka” i P.Sylwester Szerląg- Delikatesy „Centrum”.

Cel projektu, którego inicjatorem była P. Anna Średniawa, wicedyrektor oraz nauczyciel historii Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach, to włączenie szkół gminy do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także przybliżenie dziejów naszej „małej Ojczyzny”, w związku z 670. rocznicą nadania Ciężkowicom praw miejskich i 20. rocznicą ich przywrócenia. Uczniowie 9 szkół gminy, poprzez rywalizację w 7 różnych konkurencjach, mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy, talentów i zainteresowań, dla których nie zawsze jest miejsce w codziennej, programowej pracy dydaktycznej szkół.

Zmagania uczestników konkursów oceniało jury w składzie:
Przewodnicząca: P. Beata Weron- Białas- Sekretarz gminy Ciężkowice
Członkowie: P. Anna Zagała- Dyrektor ASPO w Ciężkowicach, P. Katarzyna Zych- Dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciężkowicach, P. Irena Sikora- Dyrektor Publicznego Przedszkola w Ciężkowicach, P. Bogdan Krok- Instruktor teatralny CKiPGC

Oto konkurencje turniejowe wraz z wynikami:

1. Konkurs plastyczny na pracę przestrzenną „Architektura regionalna” (makieta obiektu architektonicznego swojej miejscowości; zespoły dwuosobowe):
I miejsce: Justyna Jurkiewicz, Mateusz Kwaśny- SP nr 1 w Jastrzębi
II miejsce: Szymon Sopala, Jakub Sopala- SP w Bogoniowicach
III miejsce: Zuzanna Rutka, Justyna Bajor- SP w Ciężkowicach

2. Konkurs fotograficzny „Fotografią malowane” (obiekt architektoniczny, obiekt przyrodniczy, miejsce pamięci narodowej lub ujęcie panoramiczne swojej miejscowości; konkurs indywidualny);
I miejsce: Natalia Gomułka- SP w Bogoniowicach
II miejsce: Szymon Sopala- SP w Bogoniowicach, Natalia Kania- SP w Bruśniku
III miejsce: Mateusz Szostek- NSP w Pławnej

3. Konkurs na film promujący naszą gminę: „Przyjedź, poznaj, pokochaj…” (konkurs indywidualny):
I miejsce: Łukasz Szostek- NSP w Pławnej
II miejsce: Natalia Haraf- SP nr 1 w Jastrzębi
III miejsce: Kacper Stec- SP w Siekierczynie

4. Historyczna gra terenowa „Śladami naszych przodków” (konkurs złożony z trzech części- konkursu wiedzy „Wiem Więcej- o naszej gminie”, biegu po terenie oraz wykonania pracy techniką collage’u; zespoły dwuosobowe )
I miejsce: Matylda Hołda, Zuzanna Gabor- SP w Ciężkowicach
II miejsce: Iwona Kutypa, Patrycja Szczepanik- SP w Kąśnej Dolnej
III miejsce: Paulina Orłowska, Oliwia Wróbel- SP w Zborowicach

5. Konkurs „Wiem Więcej” (IV edycja konkursu organizowanego do tej pory przez Publiczne Gimnazjum w Ciężkowicach, w tym roku na temat naszej gminy; konkurs indywidualny)
I miejsce: Matylda Hołda- SP w Ciężkowicach
II miejsce: Natalia Gomułka- SP w Ciężkowicach
III miejsce: Iwona Kutypa- SP w Kąśnej Dolnej
Wiktoria Kumorek- SP w Siekierczynie

6. Konkurs piosenki patriotycznej „Polska- moja Ojczyzna” (konkurs indywidualny):
I miejsce: Julia Wołkowicz- SP w Bogoniowicach
II miejsce: Klaudia Król- NSP w Pławnej
III miejsce: Julia Gucwa- SP w Zborowicach
IV miejsce: Oliwia Kuropatwa- SP w Bruśniku
Wyróżnienie za muzykalność: Weronika Kiełbasa- SP nr 2 w Jastrzębi
Wyróżnienie za kreację aktorską: Kamil Mróz- SP w Siekierczynie

7. Widowisko historyczne (scenka przedstawiająca regionalną legendę lub ważne wydarzenie historyczne danej miejscowości):
I miejsce: grupa teatralna z SP w Bruśniku
II miejsce: grupa teatralna z SP w Zborowicach
III miejsce: klasa IVc z SP w Ciężkowicach
IV miejsce: grupa teatralna z SP w Bogoniowicach
Wyróżnienia indywidualne za szczególne walory artystyczne występu (równorzędne):
Mariola Gaj- SP w Ciężkowicach
Malwina Wilga- SP w Zborowicach
Szymon Mróz- SP w Bogoniowicach
Wioletta Jamka- SP w Bruśniku
Filip Stec- SP w Bruśniku

Uczniowie, uczestnicząc w poszczególnych konkurencjach, gromadzili punkty turniejowe dla swojej szkoły, wg nast. zasady: I miejsce- 9 punktów, II miejsce- 8 punktów itd. Końcowe wyniki klasyfikacji ogólnej po wszystkich konkursach przedstawiają się następująco:

I miejsce i puchar Burmistrza gminy Ciężkowice: Szkoła Podstawowa w Bogoniowicach- 38 punktów

II miejsce: Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Bruśniku – 36 punktów, Szkoła Podstawowa im. Jana Kantego w Zborowicach- 36 punktów

III miejsce: Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach-32 punkty

Wszystkim Laureatom gratulujemy sukcesu, a Dyrektorom oraz Nauczycielom szkół uczestniczących w Turnieju dziękujemy za zaangażowanie, życzymy satysfakcji zawodowej i zapraszamy do dalszej współpracy. Podziękowanie składamy również Panu Burmistrzowi za honorowy patronat nad Turniejem oraz ufundowanie nagród, podobnie Radzie Rodziców oraz sponsorom indywidualnym za wsparcie naszej inicjatywy.

 

Tekst: Gabriela Schabowska, koordynator projektu

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka
MSERWIS v2
Origum
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl