Uczniowie SP nr 1 w Jastrzębi z wizytą w niemieckim Neudietendorf

11 października 2017
Publikacja: Aneta Adamczyk

W dniach 17-23 września 2017r. w ramach rewizyty grupa projektowa 14 uczniów SP nr 1 w Jastrzębi wraz z opiekunami realizowała projekt polsko-niemiecki “Razem w stronę człowieczeństwa” w niemieckim Neudietendorf (Turyngia). Był to jednocześnie kolejny etap współpracy między szkołami partnerskimi z Jastrzębi i Neudietendorf.

W poniedziałek (18.09.2017) w miejscowej szkole przeprowadzono ćwiczenia mające na celu wzajemne poznanie się. Uczniowie z Jastrzębi wzięli również udział we wspólnych lekcjach chemii, biologii i techniki. W auli szkolnej uczniowie klas 5-8 szkoły z Neudietendorf  przygotowali dla gości z Polski okolicznościowe przedstawienie muzyczno – teatralne. Popołudnie wszyscy uczestnicy projektu spędzili wspólnie w miejscowej kręgielni, gdzie przeprowadzono zawody. We wtorek (19.09.2017) uczestnicy projektu udali się na wycieczkę do Weimaru oraz zwiedzili muzeum obozu koncentracyjnego Buchenwald. Wspólny spacer po centrum Weimaru zorganizowali uczniowie szkoły z Neudietendorf. W muzeum obozu koncentracyjnego obejrzano krótki film, w którym dawni więźniowie opowiadali o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. W środę (20.09.2017) zorganizowano dla gości z Polski wycieczkę do parku narodowego Hainich. Podziwiano tam przyrodę podczas spaceru na wysokości koron drzew. W miejscowej restauracji uczestnicy projektu zjedli wspólny obiad. Po powrocie do szkoły zaplanowano wspólne przygotowanie pizzy w stołówce szkolnej. W czwartek (21.09.2017) uczniowie szkół partnerskich zwiedzili ruiny zamków „Gleichen” i „Mühlburg”, a następnie udali się do stolicy Turyngii Erfurtu, gdzie zaplanowano wspólne zwiedzanie starego miasta. W mniejszych grupach z opiekunami rozwiązywano różne zagadki dotyczące miasta.  W centrum młodzieżowym miało spotkanie z przedstawicielką organizacji charytatywnej. W piątek (22.09.2017) w szkole partnerskiej w Neudietendorf odbyło się podsumowanie projektu. W grupach polsko – niemieckich wykonano okolicznościowe plakaty i prezentacje do gazetek szkolnych. Po południu wszyscy uczestnicy projektu spotkali się z p. Christianem Jakob – burmistrzem gminy Nesse-Apfelstädt oraz z p. Andreasem Schreeg – honorowym burmistrzem Neudietendorf. W ich obecności doszło również do spotkania z przedstawicielami miejscowej Straży Pożarnej. Wieczorem w gronie nauczycieli, przedstawicieli Rady Rodziców oraz uczniów odbył się pożegnalny grill z zabawą taneczną. Do Polski uczestnicy projektu wyruszyli w sobotę (23.09.2017) o godzinie 8.00, by ostatecznie po 12 godzinach podróży autokarem przybyć w godzinach wieczornych do Jastrzębi. Koordynatorem wyjazdu (pilotem wycieczki) był p. mgr Przemysław Tajchner.

Uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej wraz z opiekunami pragną złożyć serdeczne podziękowania na ręce p. Zbigniewa Jurkiewicza, burmistrza miasta i gminy Ciężkowice oraz „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieżowej” z siedzibą w Warszawie za wsparcie finansowe przy realizacji tego projektu. Bez tej pomocy wyjazd do Niemiec nie mógłby dojść do skutku. We wrześniu 2018r. planowana jest rewizyta uczniów i nauczycieli szkoły z Neudietendorf w Jastrzębi.

Źródło: SP nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Jastrzębi

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl