Ulewne deszcze wywołały wiele podtopień, zamkniętych dróg i stanów alarmowych

24 maja 2019
Publikacja: Dariusz Oleksowicz

24.05.2019 (piątek)

Ostatnia z zablokowanych dróg – DW 977 na odcinku Gromnik – Tuchów jest już przejezdna.

Droga wojewódzka W 980 w kierunku Rzepiennika Strzyżewskiego przez Golankę jest już przejezdna, podobnie jak droga wojewódzka nr 981 pomiędzy Pławną a Bobową.

Zamknięto kolejne drogi – wojewódzką W 977 Tuchów-Gromnik oraz W 980 w kierunku Rzepiennika Strzyżewskiego. Nadal nieprzejezdna jest droga wojewódzka W 981 w Pławnej.

Pierwsza dobra wiadomość dzisiaj – w Bobowej lustro wody opadało o metr w godzinę czasu. Pomału obniża się również w Pławnej.

W dalszym ciągu nie przejedziecie w Ciężkowicach na Tursko. Rzeka Biała przelała się również przez ulicę Jastrzębską prowadzącą z Ciężkowic do Kąśnej. 

Godzina 8:15 Niestety poziom rzeki Biała Tarnowska ciągle rośnie i obecnie wynosi 640 cm (odczyt ze wskaźnika).

Okolice boiska w Ciężkowicach (dla porównania to samo miejsce co wczoraj) – godz. 8:00

Stan Białej Tarnowskiej odczytany ze wskaźnika w Ciężkowicach o godzinie 6:10 wynosi 620 cm i nadal wzrasta, ul. Sportowa w Ciężkowicach została zamknięta.

Droga wojewódzka nr 981 pomiędzy Pławną a Bobową znów jest nieprzejezdna. Strażacy kierują na objazdy (najlepiej DW 977 przez Siedliska).

Podobnie jak wczoraj, nieprzejezdne są: ul. Okrężna, ul.Nadbrzeżna oraz droga z Bogoniowic w kierunku Turska.

Niestety prognozy się sprawdziły i po nocnych obfitych opadach deszczu Biała Tarnowska trzeci dzień z rzędu przekroczyła stan alarmowy. O godzinie 3:40 w gminie Ciężkowice ogłoszony został alarmowy przeciwpowodziowy. Stan na godzinę 4:40 wynosi 592 cm i rośnie…23.05.2019 (czwartek)

FOTORELACJA

W dniu 23 maja 2019 r. w związku z podtopieniem domów została ewakuowana jedna rodzina – 2 osoby w Ciężkowicach.

Godzina 19.45 działania straży pożarnej zostały zakończone, poziom rzeki Biała systematycznie opada.

Godzina 13:45 Po porannych utrudnieniach w ruchu na drodze wojewódzkiej 981 związanych z intensywnymi opadami deszczu oraz wystąpieniem rzeki Biała z koryta, o godzinie 13:45 ruch na odcinku Bobowa – Zborowice został przywrócony. Obecnie ruch na wskazanym wyżej odcinku odbywa się normalnie.

Godzina 12.00 stan na rzece Biała Tarnowska w Ciężkowicach zaczął pomału opadać.

Okolice boiska w Ciężkowicach – przed godz. 12:00

Godzina 10.00 stan na rzece Biała Tarnowska w Ciężkowicach wynosi 6.30 cm i nadal rośnie.

Godzina 9.00 ul. Sportowa w Ciężkowicach została zamknięta.

Godzina 8:00 na ul. Krynickiej w Ciężkowicach rozpoczęto napełnianie rękawów przeciwpowodziowych. Stan Białej ciągle wzrasta.

Droga wojewódzka nr 981 pomiędzy Pławną a Bobową jest zamknięta z powodu zalania na wysokości Sędziszowej. Pojazdy są kierowane na objazdy (najlepiej DW 977 przez Siedliska).

Na terenie całej gminy Ciężkowice od godzin porannych trwa alarm przeciwpowodziowy. Stan rzeki Biała na godzinę 7:00 wynosił 4,8 m. Nieprzejezdna jest ul. Okrężna, ul.Nadbrzeżna oraz droga z Bogoniowic w kierunku Turska. Utrudnienia mogą występować na DW 977 przechodzącej przez Ciężkowic, z powodu przepompowywania wody opadowej. 

Na ulicy Krynickiej na wysokości skrzyżowania z ulicą Grunwaldzką i naprzeciwko składu budowlanego układana jest zapora z worków z piaskiem oraz rękawów przeciwpowodziowych.

 
Biała Tarnowska w miejscowości Tursko, godziny poranne:22.05.2019 (środa)

Od wtorku 21 maja sytuacja pogodowa na terenie powiatu tarnowskiego uległa znacznemu pogorszeniu. Ulewne deszcze sprawiły, że stan rzeki Biała Tarnowska gwałtownie zaczął się podnosić osiągając w niektórych miejscach stan ostrzegawczy, a w niektórych nawet stan alarmowy. Dlatego też strażacy z terenu całego powiatu tarnowskiego mają pełne ręce roboty. Usuwają oni liczne podtopienia, udrażniają przepusty, zamykają zalane drogi, wypompowują wodę z zalanych piwnic oraz likwidują zatory powstające na rzekach. Gorsza sytuacja panuje jednak w powiecie dąbrowskim, gdzie podtopione zostały domy i drogi. Konieczna okazała się także ewakuacja mieszkańców z terenów już podtopionych oraz tych bezpośrednio zagrożonych podtopieniem.

Niestety prognozy na kolejne dni także nie są optymistyczne. Przewidywane są dalsze opady.

Na zdjęciach działania OSP KSRG Tuchów na moście w Burzynie, gdzie zator z gałęzi i śmieci zaczął spiętrzać wodę.

CIĘŻKOWICE

Źródło: własne, OSP KSRG Ciężkowice, OSP KSRG Tuchów

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl