W czwartek odwiedź urząd a otrzymasz biało-czerwoną na samochód

26 kwietnia 2016
Publikacja: Piotr Rutka

swieto_flagi_3maja_2016Starostwo Powiatowe w Tarnowie włącza się w propagowanie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, polskiego święta ustanowionego przez Sejm 20 lutego 2004 roku, które obchodzone jest 2 maja, w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja. 28 kwietnia będą rozprowadzane bezpłatnie flagi na samochód.

Barwy narodowe są pochodnymi herbu państwowego. Pas górny flagi oznacza Orła Białego, pas dolny – czerwone pole tarczy herbowej. Bień i czerwień są naszymi barwami narodowymi od 1831 roku. Posiadają jednak średniowieczne korzenie. Już w XIII wieku Orzeł Biały umieszczony został przez władców z dynastii Piastów w czerwonym polu tarczy herbowej. Od tej pory zmieniającemu się wizerunkowi orła zawsze towarzyszyły biel i czerwień.

Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy uchwalił 1 sierpnia 1919 roku barwy i kształt flagi odrodzonej Polski. W ustawie sprecyzowano, iż: „Za barwy rzeczpospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony”.

W okresie Polski Ludowej 2 maja władze nakazywały zdejmowanie flag po Święcie Pracy, aby nie były eksponowane w nieuznawane przez komunistyczne władze państwowe Święto Konstytucji 3 Maja.

15 października 2003 roku do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Wybór 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Ostatecznie 2 maja Sejm ustanowił Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku.

Odtąd 2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W ostatnich latach powszechnym stało się też noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował Prezydent Lech Kaczyński.

W tym roku w propagowanie Dnia Flagi włącza się po raz drugi Starostwo Powiatowe w Tarnowie. 28 kwietnia przed budynkiem Starostwa przy ul. Narutowicza rozdawane będą flagi na samochód. Akcja będzie zorganizowana we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku.

Natomiast 29 kwietnia Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński oraz Wójt Gromnika Bogdan Stasz zapraszają na powiatowe obchody Święta Flagi Państwowej, które rozpoczną się o godz. 10.00 przemarszem społeczności szkolnych szkół z flagami, orkiestrą i gośćmi trasą od budynku szkoły w Gromniku pod amfiteatr, gdzie odbędą się przemówienia oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Gromniku i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
Origum
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl