Warsztaty gastronomiczne z historią w tle

06 listopada 2017
Publikacja: Piotr Rutka

W dniach 24-25 października 2017 odbyła się wycieczka zawodoznawcza klas gastronomicznych z naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kuchni staropolskiej, które odbyły się w Pałacu Wilanowskim. Celem warsztatów było zapoznanie młodzieży z potrawami goszczącymi na stole Jana III Sobieskiego.

Przygotowywane potrawy były oparte na oryginalnych przepisach z książki „Compendium Ferculorum” Stanisława Czernieckiego 1682 roku. Uczniowie wykonali następujące potrawy: Panierowany szczupak na purre z pasternaka, aromatyzowany piernikiem krzyżackim z sałatą z liści brukselki, pieczoną dynią, soczewicą, czarna marchwią i sosem winnym. Deser to piana kawowa z karmelizowanymi owocami oraz pieczoną gruszką.

W drugim dniu wycieczki młodzież odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z żyjącym światkiem Tamtych Czasów. Uczniowie mogli zapoznać się z historią walk podczas powstania od naocznego świadka, którym był Henryk Wasilewski – były powstaniec mający obecnie 93 lata. Opowiedział nie tylko o powstaniu ale także o swoim losie po przegranej walce o tym jak znalazł się w niemieckim obozie pracy oraz losach powojennych powstańców.

 

Źródło: ZSOiZ Ciężkowice
Autor: Jolanta Mastalska, Edyta Szwalec - nauczyciele przedmiotów gastronomicznych

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl