Wernisaż wystawy prac Jerzego Koleckiego

  14 marca 2017
  Publikacja: Piotr Rutka

  10 marca 2017 r. w Ratuszu w Ciężkowicach odbył się wernisaż wystawy pt. “Anioły” autorstwa Jerzego Koleckiego. Wystawa została zorganizowana przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice i córkę Jerzego Koleckiego – Panią MartęKolecka-Hordziej. Sam artysta, Jerzy Kolecki, ze względu na wiek i kondycję zdrowotną nie mógł osobiście przyjechać do Ciężkowic, reprezentowała go jednak rodzina – żona, córki, syn oraz wnuk.

  Jerzy Kolecki urodził się 25 lipca 1925 roku w Wróblowicach w powiecie tarnowskim. Szkołę Powszechną ukończył w Ciężkowicach a Liceum Miejskie w Tuchowie. W latach 1947- 1952 był studentem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki. Po ukończeniu studiów związał się z Teatrem Lalek w Rabce Zdroju. Tutaj do roku 1976 pracował jako aktor, scenograf, dyrektor i kierownik artystyczny.

  Po odejściu z Teatru poświęcił się twórczości malarskiej. Brał udział w wielu wystawach malarskich głównie w południowej Polsce. Jest autorem wielu obrazów o tematyce religijnej oraz kilkunastu stacji Drogi Krzyżowej. Jedną z nich wykonał dla kościoła parafialnego w Ciężkowicach. Obecnie znajduje się ona w kościele w Kipsznej.

  Jego ostatnim cyklem obrazów jest wystawa pt.”Spotkanie z Aniołami” prezentowana w wielu miejscowościach w Polsce i za granicą. Współcześnie twórczość Jerzego Koleckiego jako autora nowatorskich projektów graficznych została została przypomniana przez Paulinę Ołowską, która od roku 2010 wykonała szereg projektów dzięki którym twórczość Koleckiego trafiła do szerokiego grona odbiorców sztuki współczesnej w Polsce i za granicą.
  Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, między innymi Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Partyzanckiego Armii Krajowej, Orderu Uśmiechu, Medalu Komisji Edukacji Narodowej i odznaki “Zasłużony Działacz Kultury. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w godzinach pracy Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.

  Źródło: CKiPG Ciężkowice

  POLUB NAS NA FACEBOOKU!
  SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
  REKLAMA

  KOMENTARZE, OPINIE*

  (*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

  ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

  REKLAMA
  Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
  Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl