Wiara, Nadzieja, Miłość – nowe dzwony przy kościele św. Zofii w Bobowej

17 maja 2019
Publikacja: Paweł Hołda

W Bobowej od XV wieku św. Zofia otaczana jest wielkim kultem. Świadectwem jej kultu jest średniowieczny kościółek pw. św. Zofii. Jedyny w całej diecezji, mający za patronkę św. Zofię. Pomimo tylu dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w Bobowej, kościół ten nigdy nie został zniszczony, a jego surowe średniowieczne wnętrze możemy podziwiać do dzisiaj. 

W ubiegłym roku bp. Andrzej Jeż po 200 latach dokonał ponownego poświęcenia tego kościoła. Od tej chwili w nim koncentruje się całe życie liturgiczne parafii w czasie, kiedy w kościele parafialnym trwa gruntowny remont.

15 maja 2019 r.  w dzień imienin patronki Bobowej – sławnej św. Zofii parafianie złożyli jej w darze trzy dzwony. Jedyny dzwon jaki wisiał na dzwonnicy obok kościoła zrabowali okupanci niemieccy w czasie II wojny światowej. Parafianie ofiarowali trzy, jak trzy córki św. Zofii. Najmniejszy dzwon – nazwali Wiara, średni – Nadzieja, a największy – Miłość. Są trzy, bo w tym roku przeżywamy w Bobowej trzy ważne wydarzenia. Pierwsze to 10 – lecie odzyskania praw miejskich. Drugie to również 10-lecie przywrócenia patronatu św. Zofii nad Bobową. A trzecie to 680 rocznica lokacji miasta. Informacje te zostały umieszczone na dzwonach na wieczną pamiątkę. Dzwony złożone w darze zostały uroczyście poświęcone przez Jego Ekscelencję Biskupa diecezji Kieleckiej – Jana Piotrowskiego, który zagościł w tym dniu w Bobowej i który przewodniczył Mszy świętej dla uczczenia całego wydarzenia. 

Zachęcamy Państwa do obejrzenia zdjęć z uroczystego poświęcenia nowych dzwonów przy kościele pw. św. Zofii w Bobowej i odsłuchania ich pięknego brzmienia.

Źródło: Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Bobowej
Zdjęcia: Piotr Rutka

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl