Wieczór patriotyczny „Spotkajmy się u Paderewskiego”

20 listopada 2019
Publikacja: Aneta Adamczyk

Dnia 17 listopada 2019 roku w Sali Koncertowej Stodoła w Kąśnej Dolnej odbył się doroczny wieczór „Spotkajmy się u Paderewskiego”.Ponad 150 mieszkańców Ciężkowic oraz pobliskich miast, miasteczek i wsi zgromadziło się wokół kultywowania myśli o polskiej tradycji niepodległościowej niesionej muzyką, patriotyzmem, wspólnym śpiewaniem i biesiadowaniem. Wieczór „Spotkajmy się u Paderewskiego” przebiegł w podniosłej atmosferze wspomnień o Mistrzu I. J. Paderewskim oraz Pułkowniku J. Pertkiewiczu. Po części klasycznej wieczoru, przygotowanej w tonach muzyki Karola Lipińskiego i Fryderyka Chopina przez kwartet Bohema Trio, studenci oraz uczniowie szkół muzycznych i podstawowych Małopolski, w tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach zaprezentowali część artystyczną, krzewiącą polską myśl patriotyczną. Następnie, w trakcie spotkania mieszkańcy połączyli się we wspólnym śpiewie pieśni niepodległościowych. Na zakończenie wieczoru miało miejsce wspólne biesiadowaniu przy daniach z gęsiny przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach. Staraniem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach pozyskany został w tym roku mały grant (dofinansowanie Zarządu Województwa Małopolskiego) na organizację Wieczoru „Spotkajmy się u Paderewskiego”. Istotny współudział w organizacji spotkania mieli również pozostali członkowie komitetu organizacyjnego, którymi byli Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice oraz Centrum Paderewskiego. Nad realizacją części artystycznej Wieczoru czuwały Pani Danuta Augustyn i Małgorzata Miłkowska. Oprawę historyczną koncertu zapewniło Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej XVI PP Ziemi Tarnowskiej, której w tym roku towarzyszył Kapelan Wojska Polskiego Porucznik Albert Adamczyk.

Kiedy na przełomie XIX i XX wieku Mistrz Paderewski przebywał w majątku w Kąśnej Dolnej, ujmował On okoliczną ludność swoją muzyką wygrywaną w miesiącach letnich pod gołym niebie, w parku nieopodal Dworku.  Zjednywał On lokalną społeczność podejściem do rozwijania majątku i wznoszenia dóbr publicznych, co okazywał m.in. zaangażowaniem inwestycyjnym w cegielnię, kamieniołom, stawy, „ogród warzywny z inspektami i cieplarnią”, oranżerię, winnice, mleczarnię, chlewnię, kurniki, „nowoczesną stodołę”, budowę nowego kościoła czy założenie przedszkola. Szczególny wymiar swojej obecności I. J. Paderewski zaznaczył pozostawieniem dla mieszkańców Ciężkowic i okolicznych wsi fundamentu pod rozwój klubu inteligencji obywatelskiej (podarowanie budynku, biblioteki, bilardu, fortepianu). Zainicjował On także założenie w Ciężkowicach kółka rolniczego, zakładu wikliniarskiego czy rzemiosła ludowego. 

Po odzyskaniu przez Dworek w Kąśnej Dolnej swojej dawnej świetności i po ugruntowaniu swojego znaczenia jako centrum wzmacniania wysokiej kultury muzycznej w Polsce i na świecie, ujawniła się także szersza przestrzeń wkomponowana tam przez Dawnego Gospodarza Dworku. Udokumentowane inicjatywy i inwestycje inspirowane wolą I. J. Paderewskiego stanowią świadectwo istotnej roli jaką Paderewski przypisywał organicznemu rozwijaniu (się) społeczności lokalnej. Tak jak w salach koncertowych i salonach politycznych w Stanach Zjednoczonych czy Francji widział powrót Polski na mapę świata, tak w lokalnych gospodarstwach i samoorganizacji społecznej widział nieskończony wzrost ducha polskości i dobrobytu.

Tak interpretując akty woli I. J. Paderewskiego, sprzed blisko 120 lat oraz czerpiąc ze spuścizny po Nim zostawionej, dokładamy swoją skromną część starań, do czynienia z Jego domu w Kąśnej Dolnej, domu spełnionych marzeń w ojczyźnie

Wymiernymi podwalinami tych starań jest odbywanie się od 2016 roku spotkań ludności Ciężkowic i okolic na wieczorach po nazwą „Spotkajmy się u Paderewskiego”. Coroczne Spotkania realizowane są staraniem Centrum Paderewskiego, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach. Pomysłodawcami i inicjatorami Wieczorów są krakowscy akademicy, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Akademii Muzycznej. Każde Spotkanie odbywa się w atmosferze świętowania kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsze części Wieczorów poświęcane są muzyce klasycznej, wygrywanej przez młode pokolenie Małopolskich artystów-muzyków. Kolejne części tworzone są przez występy słowno-wokalne dzieci z Chóru Szkoły Podstawowej im. J. Pawła II w Ciężkowicach. Od początku organizowania spotkań w Dworze I. J. Paderewskiego zgromadzeni mieszkańcy Ciężkowic i okolic wysłuchiwali także opowieści Płk Jerzego Pertkiewicza (1920-2018) o walce, wolności i obywatelskiej dojrzałości. Pułkownik Pertkiewicz gromadził wokół siebie liczne grono dzieci i młodzieży, których wysłuchiwał, i w których wzmacniał ducha gotowego poświęcać się dla pielęgnacji cnót patriotycznych i obywatelskich. Od 2018 roku, gdy zabrakło Pułkownika dzieci i młodzież wiernie pielęgnują jego naukę i wpajane przez niego postawy. Oprawę historyczną Wieczoru corocznie zapewnia Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej XVI PP Ziemi Tarnowskiej. Kulminacyjną częścią Spotkania jest co roku włączenie się Wszystkich uczestników Wieczoru w śpiewanie pieśni niepodległościowych przy akompaniamencie muzyki wygrywanej przez młodych muzyków na skrzypcach, fortepianie, trąbkach, puzonie, waltorniach. Stanowi ona corocznie długą i emocjonującą część Wieczoru. Od początków organizowania tej inicjatywy ważnym wątkiem lokalnym jest promocja gęsiny jako staropolskiego dania lokalnego, o istotnych walorach smakowych i zdrowotnych. Dania z gęsiny, lokalnie hodowane, przygotowywane są corocznie przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach. W tym roku na sfinansowanie dań z gęsiny Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach pozyskały fundusze w ramach dofinansowania przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, tzw. małego grantu. 

Wydarzenie jest międzyinstytucjonalną inicjatywą lokalną stworzoną bezpośrednio przez spontanicznie ujawnione potrzeby integrowania się społeczności lokalnej wokół wydarzeń związanych z obywatelskim wymiarem życia lokalnego. Ważnym filarem, wokół którego budowana jest przestrzeń społeczna Spotkań jest osoba I. J. Paderewskiego i jego działania na rzecz rozwoju społeczeństwa lokalnego w regionie Ciężkowic. Kolejny filar Spotkań wyrasta na misji edukacyjnej Płk J. Pertkiewicza, opartej na gruncie krzewienia myśli o polskim patriotyzmie. Siłą napędową, urzeczywistniającą ważne i wzniosłe idee jest społeczność tworzona przez mieszkańców okolicznych miast, miasteczek i wsi – Ciężkowic, Tarnowa, Krakowa, Gromnika, Kąśnej Dolnej i in. To oni licznie gromadzą się co roku, aby współtworzyć Wieczór. 

W tym roku Sala Koncertowa – Stodoła w Centrum Paderewskiego zgromadziła na Wieczorze „Spotkajmy się u Paderewskiego” ponad 150 osób. Z uzyskanych 87 odpowiedzi od uczestników Spotkania na pytania do nich skierowane dowiadujemy się, że najwięcej, bo 35% z nich była na Wieczorze pierwszy raz, natomiast 28% z nich uczestniczyło jak co rok, już po raz czwarty. Przez uczestnictwem w Wieczorach Dwór I. J. Paderewskiego kojarzył im się najbardziej z miejscem, w którym mieszkał kiedyś I. J. Paderewski. Spotkania u Paderewskiego miały swój udział we wzmocnieniu postrzegania przez ich uczestników Dworu I. J. Paderewskiego jako miejsca spotkań ludzi tworzących kulturę, jak również miejsca doświadczania kultury i pielęgnacji tradycji. Uznali oni jednocześnie, że postać I. J. Paderewskiego jest im bliższa (84%) po uczestnictwie w Wieczorze. Spotkania odegrały swoją rolę w kojarzeniu gęsiny ze zdrowym, staropolskim jadłem – tak przyznało 99% uczestników Wieczoru. Na pytanie „Czy po uczestnictwie w spotkaniach rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości kojarzy się Panu/Pani bardziej z byciem razem z innymi Polakami, biesiadowaniem przy gęsinie i śpiewaniem pieśni patriotycznych?” 98% odpowiedzi padło na tak. Największa chęć uczestnictwa w Wieczorach ujawnia się poprzez potrzebę pielęgnowania tradycji niepodległościowych, śpiewanie w gronie społeczności lokalnej oraz spędzanie czasu w miłej atmosferze spotkań z muzyką. Spośród ankietowanych 97% wyraziło poparcie dla kontynuowania inicjatywy „Spotkajmy się u Paderewskiego”.

Zgodnie zatem z wolą lokalnej społeczności i organizatorów, gorąco zapraszamy na kolejny, piąty już, Wieczór „Spotkajmy się u Paderewskiego” w 2020 roku!

[na podstawie książki: F. Pulit, Dom w Ojczyźnie, Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna 2001 oraz gromadzonej dokumentacji sprawozdawczej projektu „Spotkajmy się u Paderewskiego”, Ciężkowice – Kąśna Dolna 2016, 2017, 2018, 2019]

Tekst: Renata Śliwa

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl