Wyniki naboru inicjatyw w projekcie Dom Kultury +

20 czerwca 2017
Publikacja: CKiP

Dobiegł końca etap naboru inicjatyw do projektu pt. „Skrzynia pełna talentów” w ramach programu “Dom Kultury+”. Program realizowany jest przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice i ma na celu sfinansowanie inicjatyw kulturalnych zgłoszonych przez stowarzyszenia, grupy nieformalne oraz osoby fizyczne z Gminy Ciężkowice. Nabór inicjatyw do projektu spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców – wpłynęło 12 inicjatyw (z Kąśnej Dolnej, Pławnej, Turska, Zborowic, Siekierczyny, po dwie z Jastrzębi i Kipsznej, oraz 3 z Ciężkowic). Wielogodzinne obrady komisji zakończyły się ustaleniem listy rankingowej inicjatyw, z których największą liczbę punktów otrzymały trzy projekty:

1. Siedem świetnych spotkań z muzyką (44 pkt) – Tursko
2. Artystyczne lato (41 pkt) – Ciężkowice
3. Pokoleniami dla pokoleń (40 pkt) – Kipszna

Regulamin pozwalał komisji przyznać we wszystkich kategoriach oceny łącznie 50 punktów. Protokół końcowy oraz indywidualne karty ocen są dostępne do wglądu w Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Najlepiej punktowane inicjatywy zostaną rekomendowane do Narodowego Centrum Kultury, które po weryfikacji sprawozdania z pierwszej części projektu (Diagnoza społeczna) zostaną zrealizowany w miesiącach sierpień – październik.

Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice składa serdeczne podziękowania za społeczną pracę członków Jury, oceniających inicjatywy; Pani Monice Ochwat-Marcinkiewicz, Pani Małgorzacie Wójcik (Narodowe Centrum Kultury) oraz Panu Zdzisławowi Maniak.

Poniżej streszczenia wybranych inicjatyw:

1. Siedem świetnych spotkań z muzyką (44 pkt) – Tursko

Przedsięwzięcie zakłada przygotowanie cyklu występów z udziałem uczniów szkoły muzycznej oraz innych dzieci uzdolnionych wokalnie, tanecznie i recytatorsko. Program w ich wykonaniu obejmowałby trzy bloki – ludowy, klasyczny i rozrywkowy, z których każdy składałby się z utworu muzycznego zagranego przez mini-orkiestrę, piosenki, tańca i recytacji utworu poetyckiego. Występ byłby zaprezentowany kilkukrotnie – przy okazji zainicjowania działalności Wiejskiego Domu Kultury w Tursku, dla seniorów, dla dzieci , młodzieży oraz dla mieszkańców wsi (spotkanie połączone z ogniskiem integracyjnym), a także dla dzieci ze szkół w Bogoniowicach i Kipsznej. Każde ze spotkań poprzedzone zostanie międzypokoleniowymi warsztatami kulinarnymi – babcie gotują z wnukami . Szkolenie dzieci przed występem należałoby do zatrudnionych instruktorów przy wsparciu dorosłych mieszkańców wsi. Stroje zostałyby wypożyczone ze Szkoły Podstawowej w Bogoniowicach oraz uszyte w czasie warsztatów krawieckich. Program muzyczny byłby pierwszym z cyklu ,,Spotkań z …”, których tematyka zależałaby od zgłaszanych przez mieszkańców wsi propozycji.
Oprawę dla występów stanowiłaby wystawa rękodzieła miejscowych twórców.

Grupa dzieci, która była zaangażowana przygotowanie w/w spotkań, w finale projektu weźmie udział w warsztatach wyjazdowych w Muzeum Etnograficznym i Regionalnym w Tarnowie.

2. Artystyczne lato (41 pkt) – Ciężkowice

Inicjatywa polega na zorganizowaniu dla młodzieży – grupy teatralnej – 15 osób, warsztatów artystycznych: (rytmika – bębny djembe, taneczne, gry aktorskiej – sztuka improwizacji na scenie, teatralny makijaż) prowadzonych przez profesjonalistów i zakończonych zorganizowaniem otwartego spotkania dla wszystkich, podczas którego dzieci i młodzież uczestnicząca w warsztatach zaprezentuje nabyte umiejętności i zaprosi do wspólnej zabawy przybyłe osoby, w tym grupę teatralną seniorów. Będzie to otwarte spotkanie dwóch teatrów. Młodzież z projektu wcieli się w rolę instruktorów, próbując w “mini warsztatach” przekazać swoje umiejętności uczestnikom oraz przedstawiając improwizowane przedstawienie. Spotkanie będzie wzbogacone eksperymentem kulinarnym – w/w grupy wiekowe przygotują w formie warsztatowej ulubione potrawy.

3. Pokoleniami dla pokoleń (40 pkt) – Kipszna

Projekt będzie polegał na uzupełnieniu współczesnych wydarzeń i faktów z życia wsi w istniejących księgach pamiątkowych miejscowości – nieuzupełnianych od paru lat. Chcemy ożywić tą tradycję tworząc wydarzenie (proces) dziejący się teraz, ale sięgający do przeszłości. W ramach projektu dzieci odnajdą stare fotografie i opisy wydarzeń z przeszłości. Istniejące zasoby zostaną przepisane, zeskanowane, i wydane (1 egzemplarz) w formie nowej księgi pamiątkowej (będzie ona zawierała treści istniejących ksiąg oraz uzupełnione o aktualne wydarzenia i fotografie). Księgi zostaną udostępnione w formie PDF w internetowej encyklopedii Ciężkowic. W podsumowaniu projektu zaprezentujemy naszą pracę na spotkaniu integracyjnym; zostanie przygotowana prezentacja multimedialna, występ mieszkańców wsi oraz wystawa fotograficzna. Wystawę będą stanowić współczesne i historyczne zdjęcia miejscowości. Ponadto na finałowym spotkaniu zostanie przygotowane materiały do specjalnej karty w nowej księdze dotyczące potraw lokalnych w tym pierogi kipszniejskie (nagrodzone w konkursach kulinarnych) – będzie miało to formę międzypokoleniowych warsztatów kulinarnych.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl