Wystawy i wycieczki historyczne w szkołach powiatowych dzięki projektowi „Wolność, Godność, Niepodległość”

05 grudnia 2018
Publikacja: Paweł Hołda

Cztery szkoły średnie Powiatu Tarnowskiego realizowały przedsięwzięcia związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, finansowane z projektu „Wolność, Godność, Niepodległość” – ze środków Ministra Edukacji Narodowej – w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

Do udziału w programie zakwalifikowane zostały cztery szkoły Powiatu Tarnowskiego: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku oraz Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.

Każda szkoła zobligowana była do zorganizowania wycieczki historycznej oraz wystawy pamiątek i eksponatów, tematycznie nawiązujących do idei programu. W związku z tym uczniowie ZSOiZ w Ciężkowicach odbyli wycieczkę do miejsc związanych z postacią patrona szkoły – Ignacego J. Paderewskiego. W Warszawie zwiedzili m.in. Stare Miasto, Katedrę św. Jana wraz z podziemiami, gdzie znajduje się grób I. J. Paderewskiego, Hotel Bristol – ufundowany przez Paderewskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik I. J. Paderewskiego w Parku Ujazdowskim. W Poznaniu wycieczka prowadziła szlakiem Powstania Wielkopolskiego. W Krakowie centralnym punktem wycieczki był usytuowany na Placu Matejki, a ufundowany przez I. J. Paderewskiego w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, Pomnik Grunwaldzki.

ZSOiZ w Gromniku zorganizował dla swoich uczniów wycieczkę zagraniczną na Ukrainę pod hasłem: „Droga do niepodległej śladami bohaterów z obroną Lwowa w tle”. Młodzież licealna miała okazję zobaczyć miejsca tematycznie związane z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej. Tym samym na trasie ich wycieczki znalazł się m.in. Cmentarz Łyczakowski z Cmentarzem Obrońców Lwowa. Z kolei uczniowie ZSLiT w Wojniczu odbyli wycieczkę do Warszawy, szlakiem miejsc związanych z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie zwiedzili Zespół Rezydencji Prezydenta RP – Belweder, Zamek Królewski, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Również uczniowie ZSP w Zakliczynie wybrali Warszawę za cel swojej wycieczki historycznej. Młodzież zwiedziła Cmentarz Wojskowy na Powązkach, podziemia Katedry św. Jana, Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i Bramę Straceń. Odwiedziła też Grób Nieznanego Żołnierza.

W każdej ze szkół przygotowana została także wystawa pamiątek i eksponatów, tematycznie nawiązujących do 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ZSOiZ w Ciężkowicach w jej centrum był patron szkoły – jeden z Ojców Niepodległości – I. J. Paderewski. Ciekawą ekspozycję przygotowała społeczność ZSOiZ w Gromniku. Była to wystawa zatytułowana „Życie codzienne Galicji okresu międzywojennego 1918-1939”. Osobami tworzącymi wystawę byli uczniowie i ich rodziny. Eksponaty zostały też wypożyczone z prywatnych zbiorów i kolekcji w tym z Izby Tradycji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz zbiorów parafialnych. Młodzież ZSLiT w Wojniczu już od września rozpoczęła zbiórkę eksponatów oraz zdjęć do planowanych wystaw. Następnie opisała i pogrupowała eksponaty tematycznie. Efekty pracy uczniów i źródła udostępnione przez Towarzystwo Ziemi Wojnickiej były wyeksponowane podczas kulminacyjnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w szkole na wystawie tematycznej „Wojnicz na starych fotografiach podczas I wojny światowej i stary Wojnicz”. Z kolei uczniowie i nauczyciele ZSP w Zakliczynie przygotowali wystawę pt. „Dzięki nim jesteśmy wolni”. Prezentowała ona materiały w postaci fotografii i rysunków obrazujących tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

Wartość dofinansowania przyznana przez MEN dla czterech szkół Powiatu Tarnowskiego wyniosła 40 tys. zł, po 10 tys. zł dla każdej placówki. Realizacja zadań w projekcie odbywała się do 30 listopada 2018 roku.

Wartość dofinansowania przyznana przez MEN dla czterech szkół Powiatu Tarnowskiego wyniosła 40 tys. zł, po 10 tys. zł dla każdej placówki. Realizacja zadań w projekcie odbywała się do 30 listopada 2018 roku.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl