SKLEP W ROŻNOWICACH

  Z Ciężkowic i Bobowej pojedziemy bezpośrednim pociągiem do Warszawy

  18 listopada 2016
  Publikacja: REDAKCJA

  pociag-malinowski

  Ciężkowice i Bobowa uzyskają dostęp do bezpośredniego pociągu pospiesznego TLK „Malinowski”. 11 grudnia 2016 roku polskie i europejskie koleje wprowadzą nowy rozkład jazdy, który będzie obowiązywał przez kolejny rok.

  Spółka PKP Intercity to polski przewoźnik kolejowy, który należy do grupy PKP i obsługuje w całym kraju połączenia pospieszne i ekspresowe (np. Express InterCity Premium obsługiwane słynnymi składami Pendolino). 11 grudnia wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy i po raz pierwszy w historii Gmina Ciężkowice zostanie objęta ofertą połączeń międzywojewódzkich. Na stacji Bogoniowice-Ciężkowice będzie miał postój pociąg pospieszny kategorii TLK (Twoje Linie Kolejowe). To pociągi w tak zwanym segmencie ekonomicznym, kursujące po całej Polsce i łączące ważne ośrodki miejskie naszego kraju m.in. z nadmorskimi i górskimi kurortami istotnymi z punktu widzenia turystyki. Są dotowane z budżetu państwa jako pociągi służby publicznej dla zapewnienia dostępności komunikacyjnej jak największego obszaru Polski.

  W Ciężkowicach będzie zatrzymywał się pociąg TLK o nazwie „Malinowski”, który w terminach kursowania rano udaje się z Warszawy do Krynicy-Zdroju a popołudniu wraca do stolicy. Skład, który wyrusza z Warszawy, posiada również grupę wagonów odłączanych na stacji Kraków Płaszów i kierowanych jako oddzielny skład do Zakopanego. W drodze powrotnej, grupy te na tej samej stacji są łączone w jeden skład, który kursuje do Warszawy.

  Pociąg zatrzymuje się m.in. na stacjach Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Opoczno Południe, Włoszczowa Północ, Miechów, Kraków Główny, Kraków Płaszów, Bochnia, Brzesko Okocim, Tarnów, Tuchów, Bobowa Miasto, Stróże, Grybów, Nowy Sącz, Rytro, Muszyna, Piwniczna, Krynica-Zdrój. Od 11 grudnia do wszystkich tych miast z Ciężkowic będzie można dotrzeć bezpośrednim pociągiem pospiesznym TLK „Malinowski”.

  „Malinowski” będzie kursował w wyznaczone terminy przez cały rok, przede wszystkim w weekendy i codziennie np. w okresie ferii zimowych oraz w wakacje. Pociąg będzie wyruszał z Warszawy Wschodniej o godzinie 5:24, z Krakowa Głównego o 8:32 by do Ciężkowic dotrzeć na godz. 10:21. Podróż ze stolicy Polski do Ciężkowic zajmie mniej niż 5 godzin. W drodze powrotnej skład TLK „Malinowski” będzie odjeżdżał ze stacji Bogoniowice-Ciężkowice o godz. 16:54, by dotrzeć do Warszawy Centralnej na godzinę 22:05. W związku z czasochłonnym  dzieleniem/łączeniem składu na stacji Kraków Płaszów, pociąg „Malinowski” pomiędzy Ciężkowicami a Krakowem Głównym będzie jechał dłużej niż np. pociąg przyspieszony Kolei Małopolskich.  

  Bilet na przejazd pociągiem można nabyć na jego pokładzie u konduktora bez dodatkowych opłat lub w najbliższej kasie biletowej w Nowym Sączu albo Tarnowie. Najwygodniejszą formą zakupu biletu jest wykorzystanie internetowego systemu sprzedaży pod adresem www.intercity.pl, gdzie można nabyć bilet nawet na miesiąc przed podróżą. Korzystając z Internetowego systemu sprzedaży, można wybrać konkretny wagon (klasa 1 lub 2, z przedziałami lub bez), odpowiednią zniżkę czy opcję przewozy np. psa. Ponadto kupując bilet odpowiednio wcześniej (np. 3-4 tygodnie przed podróżą), naliczany jest automatyczny rabat 30%. Pociąg objęty jest obowiązkową rezerwacją miejsc. Oznacza to, że bilet posiada wskazanie konkretnego miejsca. W sytuacji ich braku pasażer zostanie o tym poinformowany już na etapie zakupu biletu (w kasie, w Internecie lub u konduktora).

  Bilety na pociąg „Malinowski” można już nabyć we wspomnianym wyżej internetowym systemie sprzedaży. Koszt przejazdu pociągiem pospiesznym z Ciężkowic do Warszawy Centralnej, kupując bilet miesiąc wcześniej, wynosi 46,90zł (z rabatem 30% w ofercie „Wcześniej”). Pociąg będzie się składał z wagonów klasy 1 i 2. Dzieci do lat 4 podróżują w PKP za darmo. Seniorzy powyżej 60 roku życia mogą skorzystać z 30% rabatu. PKP Intercity posiada również oferty dla rodzin.

  Nazwa pociągu pospiesznego nawiązuje do słynnej postaci Ernesta Malinowskiego, polskiego inżyniera i budowniczego dróg oraz kolei. Wybudował najwyżej na świecie położoną linię kolejową w Peru czy żelazne szlaki w Ekwadorze. W 1999 roku, na przełęczy Ticlio na wysokości 4818 m n.p.m. (najwyższy punkt Kolei Transandyjskiej) stanął pomnik poświęcony Malinowskiemu. Pod godłami Peru i Polski znajduje się napis: “Ernest Malinowski 1818-1899. Inżynier polski, patriota peruwiański, bohater obrony Callao 1866, budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej”.

  Autor: Dominik Lebda

  POLUB NAS NA FACEBOOKU!
  SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
  REKLAMA

  KOMENTARZE, OPINIE*

  (*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

  ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

  REKLAMA
  Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
  Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl