Zaproszenie na “Spotkanie u Paderewskiego” w Kąśnej Dolnej

10 listopada 2018
Publikacja: Piotr Rutka

„Spotkajmy się u Paderewskiego” – cykliczne wydarzenie kulturalne w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Wieczór „Spotkajmy się u Paderewskiego” organizowany od 2016 roku w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej jest efektem spontanicznego połączenia sił i chęci lokalnych organizacji: Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Koło Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach.

Pomysłodawcami spotkań są: Danuta Augustyn (Akademia Muzyczna w Krakowie) oraz Renata Śliwa (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

Idea wieczoru od momentu jej zaprezentowania została bardzo entuzjastycznie przyjęta zarówno przez Pana Dyrektora Łukasza Gaja, Pana Dyrektora Wojciecha Sanka, jak również przez Panią Prezes Marię Sobol.

Inicjatywa wyrasta na gruncie potrzeby wspólnego świętowania obchodów rocznic odrodzenia się polskiej niepodległości. W tym też okresie w Polsce promowana jest „gęsina na św. Marcina”.

Wieczory mają głównie służyć umacnianiu więzi międzypokoleniowych poprzez odnoszenie się do życiorysów bohaterów okresu wojny i wyzwań pokoju, pielęgnowanie uczuć obywatelskich na niwie piękna muzyki klasycznej, wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Na zakończenie spotkań corocznie organizowana jest degustacja staropolskich dan z gęsiny.  

Wydarzenie współtworzone przez społeczności lokalne, reprezentujące różnorodne organizacje kulturalne jest kultywowaniem działalności skoncentrowanej na koncertowaniu młodych artystów w duchu umacniania lokalnego życia patriotycznego.

Głównym celem przyświecającym pomysłodawcom wieczorów była integracja środowisk artystycznych, akademickich, oświatowych, patriotycznych i lokalnych w duchu wzmacniania historycznej odpowiedzialności za artystyczną, patriotyczną i edukacyjną spuściznę I. J. Paderewskiego. Zarówno miejsce jak i poszczególne elementy tych spotkań zostały podporządkowane realizacji naczelnego celu spotkań z właściwym dla niego naciskiem na lokalny wymiar działania, obejmowany zawsze dużą troską przez I. J. Paderewskiego. Od 2018 roku, szczególna dbałość w ramach patriotyczno-artystycznego wymiaru wieczoru będzie skupiona na upamiętnieniu osoby Płk. J. Pertkiewicza, który jest uważany za ojca chrzestnego tych wydarzeń.  

Za artystyczną część wieczoru odpowiedzialna jest dr hab. Danuta Augustyn, która integruje w ramach przygotowywanego programu instrumentalno-wokalnego młodych muzyków (Agnieszka Siedlik, Zofia Guzik, Dominika Cecot, Izabela Płachta, Szymon Siedlik, Krzysztof Roman, Gabriel Roman ze szkół: Akademia Muzyczna w Krakowie, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie, Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie oraz z Orkiestry Dętej Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej). Muzyczny wymiar spotkań współtworzony jest również przez chór Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Cieżkowicach pod kierownictwem Pani Małgorzaty Miłkowskiej.

Oprawa historyczna spotkania przygotowywana jest przez Stowarzyszenie “Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej”.

W trakcie koncertu, artyści oraz przybyli goście śpiewają pieśni patriotyczne, wspomagani drukowanymi corocznie przez Pana Marka Sygnarowicza śpiewnikami.

Swoistym akcentem przedsięwzięcia jest promocja dań z gęsiny jako wykwintnej, zdrowej i staropolskiej potrawy. Dania rokrocznie przygotowywane są dzięki zaangażowaniu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach. 

Spotkania od samego początku cieszą się dużą popularnością.

Autor: Renata Śliwa

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
HITPOL
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl