Zespół Szkół w Gromniku: 100 kilometrów na stulecie niepodległości

23 września 2018
Publikacja: Paweł Hołda

Rok 2018 obfituje w całym kraju w liczne wydarzenia, które wpisane są w szeroki kontekst obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rajd rowerowy zorganizowany w dn. 13 – 14 września 2018 r.  w ramach projektu „Dumni z Niepodległej” stanowił swego rodzaju inaugurację działań społeczności Zespołu Szkół w Gromniku, których celem nadrzędnym jest upamiętnienie wspomnianej rocznicy. Teren gminy Gromnik oraz gmin ościennych stanowił arenę krwawych zmagań pierwszego etapu „Wielkiej Wojny”. Pomiędzy jesienią 1914 a wiosną 1915 roku przez zachodnie Karpaty przebiegała linia tzw. Frontu Gorlickiego. To tutaj wojska  Austro – Węgier i Niemiec postanowiły zamknąć drogę armii rosyjskiej, która właśnie przez przełęcze karpackie zmierzała do opanowania Niziny Węgierskiej i zagrożenia samej stolicy cesarstwa – Wiedniowi. To w pobliskim Łowczówku załamujące się linie austro – węgierskie wsparli polscy legioniści, ratując je od okrążenia i całkowitego rozbicia. 

     W rajdzie rowerowym, łącznie z opiekunami, uczestniczyło ponad 50 osób. Do licznej grupy z Gromnika dołączyło kilkoro przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim. Oprócz cmentarzy wojennych licznie rozsianych wokół linii wspomnianego frontu, mapa wyprawy obejmowała również obiekty sakralne, muzea, miejsca pamięci czy też punkty widokowe świadczące o szczególnej atrakcyjności terenów Pogórza. Wymienić należy także punkty stanowiące odniesienia do postaci twórców niepodległego państwa polskiego: Józefa Piłsudskiego (cmentarz wojenny w Łowczówku), Ignacego Jana Paderewskiego (dworek – muzeum w Kąśnej Dolnej, pomnik i mural w Ciężkowicach) oraz Wincentego Witosa (tablica pamiątkowa na budynku Zespołu Szkół w Gromniku).

      Punktem docelowym pierwszego dnia wyprawy był Dom Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej. Przygotowana przez dyrekcję i wychowawców wieczornica niepodległościowa, pozwoliła w całej pełni zaakcentować patriotyczny charakter rajdu. Pięknie położony u podnóża Brzanki ośrodek zapewnił wszystkim komfortowe warunki noclegowe.

     Stosunkowo mniej wymagający, choć równie malowniczy drugi etap wiódł w kierunku Łowczówka i najważniejszego chyba cmentarza wojskowego na terenie powiatu tarnowskiego. To właśnie tutaj życie oddało ponad 120 legionistów Józefa Piłsudskiego. Owym „zwiastunom Niepodległej” dane było już walczyć pod polskimi sztandarami, z orzełkami na czapkach. Ostatni etap – z terenu gminy Pleśna do Gromnika obejmował zwiedzenie jeszcze jednego szczególnego cmentarza – tzw. Głowy Cukru w Lichwinie. Ten niezwykły obiekt położony na szczycie stromego wzniesienia kryje szczątki ponad 600 ofiar batalii I wojny światowej.  „Przyjemne z pożytecznym” – to powiedzenie chyba najtrafniej podsumowuje zamysł  i efekty rajdu, których realizacja – niezależnie od założonych celów – przyniosła wszystkim uczestnikom wiele satysfakcji.

                                                                                 

Tekst: Marek Polak, Edward Cudek

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl