Uroczystość Pogrzebowa Księdza Kanonika Józefa Pyrka – Honorowego Obywatela Gminy Bobowa

25 stycznia 2021    
Publikacja: REDAKCJA

Z wielkim żalem społeczność Jankowej i gminy Bobowa pożegnała 23 stycznia 2021 roku Wspaniałego Kapłana i Wielkiego Człowieka, założyciela i długoletniego Proboszcza Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej – ks. Józefa Pyrka.

Przez 50 lat pełniąc swoją posługę kapłańską był wśród nas, stając się naszym duchowym powiernikiem, Ojcem, gospodarzem i nauczycielem. Był kapłanem oddanym Bogu i parafii. Księdzem, który wielokrotnie służył radą, ciepłym słowem i swoją pomocą – mówią parafianie z Jankowej.

O godz. 12.00 rozpoczęły się główne uroczystości pogrzebowe ks. kanonika Józefa Pyrka, które uświetniała Orkiestra Dęta z Siedlisk. Mszy Świętej przewodniczył Jego Ekscelencja ksiądz biskup Stanisław Salaterski w koncelebrze z blisko pięćdziesięcioma kapłanami. Wśród osób, które swoją obecnością pożegnały Księdza Józefa znaleźli się między innymi:

  • Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza wraz z małżonką,
  • Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Małgorzata Molendowicz,
  • Sekretarz Gminy Bobowa Pani Zdzisława Iwaniec,
  • Dyrektor, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Jankowej,
  • Strażacy, kolejarze, pszczelarze, przedstawiciele kółek różańcowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Jankowej,
  • Przedstawiciele sąsiednich parafii i licznie zgromadzeni mieszkańcy Jankowej.

Za dar posługi kapłańskiej Księdza Kanonika i jego licznych dokonań dla parafii i mieszkańców dziękowali swojemu Proboszczowi oddani parafianie. Słowa podziękowania w stronę zmarłego księdza skierowali również:

  • wieloletni kolega z roku z czasów studiów w Seminarium Duchownym w Tarnowie,
  • Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza – w imieniu samorządu Gminy Bobowa, którego zmarły kapłan był Honorowym Obywatelem,
  • Proboszcz ks. Piotr Pośliński.

Z pożegnalnych przemówień wyłonił się piękny i ujmujący za serce obraz Księdza Kanonika Józefa Pyrka i jego duszpasterskiej posługi.  Takim zostanie w pamięci parafian. Niech odpoczywa w pokoju.

Ks. Józef Pyrek urodził się 13 września 1943 roku w Sterkowcu, jako syn Stanisława i Marii z domu Gadziała. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w 1961 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 4 czerwca 1967 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Tarnów – Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy (od 24 czerwca 1967 roku) oraz Wilczyska (od 24 czerwca 1970 roku). W dniu 18 lipca 1974 roku został mianowany rektorem rektoratu Jankowa, zaś dnia 22 grudnia 1980 roku objął urząd proboszcza nowo utworzonej parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej, który pełnił do 17 sierpnia 2013 roku. Z dniem 18 sierpnia 2013 roku pozostał w parafii Jankowa w charakterze rezydenta. Od 29 grudnia 2020 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

Ponadto sprawował obowiązki członka Diecezjalnego Zespołu do spraw Jubileuszu Roku 2000.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1977 diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w roku 1987 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Ks. Łukasz Niepsuj – notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Źródło: Parafia Jankowa, Diecezja Tarnowska

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl