Bobowa stawia na rozwój – rozmowa z Burmistrzem Wacławem Ligęzą

24 stycznia 2014
Publikacja: Monika Kostrzyńska

wywiad-ligezaMonika Kostrzyńska: Witam Pana serdecznie, naszą rozmowę chciałabym rozpocząć od tematu kultury. W minionym roku dużo się działo – o inscenizacji „Wesela Żydowskiego” i spektaklu „Wielkie monologi” rozmawia się do dziś.

Wacław Ligęza: Obie imprezy, wydarzenia kulturalne o których Pani wspomniała, rzeczywiście mocno zapisały się w pamięci mieszkańców, gości i całego środowiska artystycznego w powiecie gorlickim.

Sukces inscenizacji Wesela Żydowskiego, czyli autentycznych wydarzeń z 1931 roku był możliwy dzięki współpracy wielu środowisk. Powstał Komitet, który czuwał nad organizacją całego przedsięwzięcia. Zaangażowani zostali aktorzy teatru im. Ludwika Solskiego z Tarnowa, którzy odtwarzali role Chasydów. Zostały pozyskane środki spoza budżetu gminy, co pozwoliło nam na zakup sceny mobilnej, namiotów, sprzętu multimedialnego,  agregatu prądotwórczego. Wszystko to, a także autentyczność samego wydarzenia, wizyta córki Halberstama, na co dzień mieszkającej w Stanach Zjednoczonych, przyczyniło się do niesamowitego rozmachu i sukcesu całego przedsięwzięcia. Odbiór społeczny przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas dwóch dni przez Bobową przewinęło się tysiące ludzi. Gościliśmy wielu przedstawicieli świata kultury, administracji rządowej i samorządowej. Uważam, że to była wielka lekcja tolerancji, kultury i wzajemnego zrozumienia oraz szacunku. Dziękuję wszystkim osobom, bez których nie moglibyśmy dziś mówić o tak gigantycznym sukcesie.

W przypadku „Wielkich monologów” kluczową rolę odegrała współpraca ze Zbigniewem Preisnerem. Dzięki dobrym relacjom z kompozytorem, spektakl w wykonaniu wielu osobistości świata kultury i muzyki okazał się wydarzeniem komentowanym w całym kraju. Kunsztowna sztuka odegrana w Kościele Św. Zofii w Bobowej przedstawiła najsłynniejsze polskie monologi romantyczne w interpretacji Jerzego Treli. Przy muzyce Zbigniewa Preisnera, skomponowanej specjalnie na tę okazję, w wykonaniu Józefa Skrzeka i Konrada Mastyło. Całości dopełnił śpiew Teresy Salgueiro i sześcioosobowego chóru. W otoczeniu takich nazwisk wydźwięk aranżacji musiał być ogromny, na co – nie ukrywam – liczyliśmy.

Wspominając wydarzenia kulturalne 2013 roku, należy także pamiętać o tych mniejszych, które miały miejsce w Bobowej. Zorganizowaliśmy Wigilię na Rynku w Bobowej, Sylwester oraz finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystkie te imprezy cieszyły się dużym powodzeniem wśród mieszkańców naszej gminy, bo właśnie dla nich wkładamy trud w ich organizację.

Rok 2014 zapowiada się równie ciekawie. Planujemy zorganizować konferencję i koncert poświęcony Wojciechowi Bobowskiemu, wybitnemu Bobowianinowi, urodzonemu w Bobowej w 1610 roku, który po wyjeździe z Bobowej do Lwowa został porwany przez Tatarów i znalazł się na dworze Sułtana w Istambule. W tym roku postaramy się zorganizować koncert muzyki oraz sesję historyczną poświęcone jego osobie, aby nasza społeczność mogła poznać więcej aspektów z życia tego wybitnego człowieka. Również najbliższa edycja, corocznego Międzynarodowego  Festiwalu Koronki Klockowej, będzie nieco odmieniona. Wystąpi na niej zespół „ENEJ” – to już potwierdzone.

Dokładamy wszelkich starań, aby obok wielu inwestycji, których przybywa z roku na rok, w naszej gminie kwitło życie kulturalne. Jest to możliwe, dzięki pokaźnym kwotom ściąganym z różnego rodzaju źródeł zewnętrznych.

Teraz chciałam przejść do inwestycji. Co udało się zrobić i z jakich środków w 2013 roku w gminie  Bobowa? A może na coś zabrakło czasu, pieniędzy? Jak Pan podsumuje miniony rok?

Zawsze chciałoby się zrealizować więcej, niż pozwalają na to środki finansowe. Od wielu lat nasz samorząd kładzie ogromny nacisk, aby wydatki majątkowe były na możliwie najwyższym poziomie. Takie podejście zapewnia ciągłą poprawię komfortu życia mieszkańców i przede wszystkim sprzyja rozwojowi całej gminy. W latach poprzednich różnie kształtowała się wysokość wydatków  na inwestycje – od 8 mln zł w ciągu roku do nawet 18 milionów. W 2014 roku, kwota zaplanowana na wydatki majątkowe sięga blisko 12 mln zł. Rok 2013 to kontynuacja zadań inwestycyjnych ważnych dla mieszkańców, np. rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, budowa chodników, modernizacja i rozbudowa sieci dróg. Na terenie gminy zostało wykonane kilka kilometrów kolejnych dróg, rozpoczęto budowę wielofunkcyjnego Domu Kultury w Jankowej. Wykonane zostało wiele projektów, które zostaną wykorzystane w latach następnych. Pamiętajmy, że przed nami kolejna perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020. To ostatnie rozdanie unijnych pieniędzy, dlatego musimy być doskonale przygotowani, aby móc je maksymalnie wykorzystać.

Podsumowując uważam, że miniony rok stał pod znakiem kolejnych inwestycji i to w wielu obszarach. Cały czas staramy się podnosić komfort życia naszych mieszkańców. Chcemy ciągle poprawiać warunki do życia w Gminie Bobowa. Podejmując decyzje zwracamy uwagę na konsekwencję finansowe, tak aby chronić portfele naszych mieszkańców.

Co Pan ma na myśli?

Na przykład, budując sieć kanalizacyjną i wodociągową poszliśmy własną, przemyślaną drogą. Przy tych inwestycjach korzystamy głównie ze środków zewnętrznych, ale krajowych. Uzyskaliśmy dofinansowanie na poziomie 67 %. Stawki w naszej gminie należą do jednych z najniższych i wynoszą 3,57 zł za ścieki oraz 3,34 zł za wodę.  W przypadku skorzystania z programów unijnych takich jak Fundusz Spójności, nie mielibyśmy dzisiaj kontroli nad stawkami i byłyby zapewne kilka razy wyższe. Pomimo cięższej drogi, systematycznie się rozwijamy. W roku 2012 wykonaliśmy ponad 30 kilometrów sieci kanalizacyjnej, w ubiegłym roku kilkanaście kilometrów. W tym roku zamierzamy wykonać ok. 25 km sieci kanalizacyjnej. Myślę, że jest to dobra metoda, którą wykonujemy w sposób systematyczny i z pełną kontrolą. Wydaliśmy kilka milionów złotych na inwestycje komunalne, a mimo to nasze zadłużenie nie jest duże, wynosi około 16 %.

Dużymi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Czy rok 2014 jako rok wyborczy będzie miał wpływ na realizowane inwestycje?

Nigdy nie przywiązywałem wagi do tego, żeby akurat w roku wyborczym angażować wyższe kwoty na wydatki majątkowe czy inwestycyjne. Wynikają one z przyjętego harmonogramu oraz długofalowych ustaleń. Posiadamy wieloletni plan inwestycyjny, w którym założyliśmy konkretne wartości na konkretne inwestycje. Jak już wspomniałem w 2014 roku przeznaczymy 12 mln zł na inwestycje. Rozbudujemy sieć kanalizacyjną za ok. 3 mln zł, wybudujemy chodniki przy drogach wojewódzkich za ok. 3, 5 mln zł. Wydamy ponad 3 mln zł na remont i modernizację zabytków, w tym kościołów. Już niebawem pozyskamy grunty od Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa na budowę kompleksu kulturalno-sportowego, w którym znajdą się: basen, ścieżki rowerowe, trasy narciarskie, korty tenisowe, wielofunkcyjne boiska, skatepark, ścianki wspinaczkowe, miasteczko rowerowe. Ponadto podjęliśmy usilne starania, aby w Gminie Bobowa zorganizować Strefę Aktywności Gospodarczej, a w jej ramach Specjalną Strefę Ekonomiczną. W tym celu rozmawiamy z Agencją Nieruchomości Rolnej o przekazaniu kolejnych gruntów, tym razem chodzi o 8-10 ha przy drodze wojewódzkiej. Dofinansowanie na to przedsięwzięcie może wynieść nawet 85 %.

Modernizacji ulegnie również trybuna stadionu w Bobowej za blisko 300 tys. zł. Na początku września planujemy oddać do użytku nowy Dom Kultury w Jankowej za prawie 2 miliony złotych.

Nie sposób nie zapytać o Pańską kandydaturę w nadchodzących wyborach, czy będzie się pan ubiegał o reelekcję?

Mamy dopiero styczeń, wybory odbędą się w listopadzie, więc pozostało jeszcze sporo czasu. Jeśli jednak zadała Pani takie pytanie i nic się nie zmieni, to oczywiście nie zaprzeczam ale i nie potwierdzam.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Z Burmistrzem Bobowej Wacławem Ligęzą rozmawiała Monika Kostrzyńska

Obecny stan budowy nowego Domu Kultury w Jankowej


DSC_0017 DSC_0009

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Origum
HITPOL
AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl