6. Regionalny Przegląd Grup Kolędniczych

24 stycznia 2023    
Publikacja: Aneta Adamczyk
Hej kolęda, kolęda!
W minioną niedzielę, 22 stycznia 2023 r., w Domu Kultury w Jastrzębi odbyła się 6. już edycja Regionalnego Przeglądu Grup Kolędniczych O Diamentową Kobyłkę – Z Kolędą u Pogórzan, którego organizatorami było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Centrum Kultury Gminy Ciężkowice, Dom Kultury w Jastrzębi oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jastrzębi. Podczas Przeglądu wystąpiło 10. grup kolędniczych z powiatów gorlickiego, nowosądeckiego oraz tarnowskiego.
A skąd wzięło się kolędowanie? W tradycji kolędowanie polega na wymianie darów. Kolędnicy dawali gospodarzom i ich rodzinom życzenia, które miały przynieść szczęście i urodzaj. Od gospodarzy zaś dostawali świąteczne smakołyki lub drobne pieniądze. Kolędowanie różnych grup przebierańców zaczynało się w Boże Narodzenie wieczorem lub w święto Św. Szczepana, a kończyło przed świętem Matki Boskiej Gromnicznej. W literaturze etnograficznej wyróżnia się kilka rodzajów kolędowania z wyraźnymi odniesieniami do Bożego Narodzenia: kolędowanie z szopką – rodzaj teatrzyku kukiełkowego; kolędowanie z Herodem – przedstawienie kolędnicze toczące się wokół postaci Heroda, kolędowanie z Rajem (poszerzona wersja kolędy z Herodem o scenę rozgrywającą się w Raju), kolędowanie Trzech Króli, czy kolędowanie z umocowaną na kiju gwiazdą. Fantazja ludowa stworzyła bardzo różne i dziwaczne przebrania i maski kolędnicze dlatego też postaci kolędniczych i przebrań lista była bogata – dziad, Żyd, Cygan, śmierć, diabeł, żołnierze … to tylko niektóre z nich.
6. Regionalny Przegląd Grup Kolędniczych oceniało jury w składzie: Jadwiga Adamczyk – muzyk-folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Maria Danuta Cetera – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, Urszula Gieroń – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie oraz Beata Rompała – folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie, przyznała:
W kategorii Dziecięcych Grup Kolędniczych
Trzy równorzędne I miejsca – Statuetki Złote Kobyłki:
– Grupie Kolędniczej Z Gwiazdą z Lipnicy Wielkiej,
– Grupie Kolędniczej Z Turoniem z Rzepiennika Suchego,
– Grupie Kolędniczej Z Gwiazdą z Jastrzębi.
II miejsce – Statuetkę Srebrną Kobyłkę
– Grupie Kolędniczej Herody z Rzepiennika Suchego
III miejsce – Statuetkę Brązową Kobyłkę
– Grupie Kolędniczej Z Szopką z Lipnicy Wielkiej.
W kategorii Grup Młodzieżowych
I miejsce – Statuetkę Złotą Kobyłkę: Grupie Kolędniczej Z Szopką z Lipnicy Wielkiej.
II miejsce – Statuetkę Srebrną Kobyłkę: Grupie Kolędniczej Z Kobyłką z Jastrzębi
W kategorii Grup Dorosłych
Nagrodę Główną – Statuetkę Diamentową Kobyłkę: Grupie Kolędniczej Droby z Lipnicy Wielkiej
dwa równorzędne I miejsca – Statuetki Złote Kobyłki
– Grupie Kolędniczej z Gwiazdą (Zalasowiaki) z Zalasowej
– Grupie Kolędniczej Z Kobyłką (Polanie) z Kobylanki.
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Grupa Kolędnicza Z Gwiazdą z Jastrzębi otrzymała kwalifikację do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych 26. PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE w Podegrodziu.
Regionalny Przegląd uświetniły także występy Scholka Muzyczna z Jastrzębi oraz wokalistki Laura Karpińska i Natalia Kucharska.
skrót fotorelacji:
Całość fotorelacji
Tekst:Bogdan Krok
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl