III Międzynarodowy Festiwal Wikliny oraz XXI Jarmark Pogórzański w Ciężkowicach

04 sierpnia 2023    
Publikacja: Aneta Adamczyk
 
Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach ożywił i upowszechnił wiedzę o tradycjach polskiego plecionkarstwa, a także o jego współczesnym wymiarze i możliwościach wykorzystania w różnorodnych dziedzinach i formach. Bardzo duże zainteresowanie i wysoka frekwencja podczas ww. wydarzenia upoważniły nas do kontynuacji przyjętych założeń odtworzenia tego rzemiosła, podczas III Międzynarodowego Festiwalu Wikliny w Ciężkowicach połączonego z XXI Pogórzańskim Jarmarkiem Artystów i Rękodzielników.
Rozpoczęliśmy od kilkudniowego kursu dla osób dorosłych oraz dzieci, poświęcony w dużej mierze tematyce kosza wikowego – lokalnego kosza wielofunkcyjnego do zbioru wielu płodów ziemi (od ziemniaków poprzez jarzyny, owoce, grzyby po drobne odpady i liście). Specyficzna forma kosza stanowi wyróżnik regionu, a także element budujący lokalną tożsamość plecionkarzy z gminy. Chęć przybliżenia tego elementu było wynikiem przeprowadzonych konsultacji społecznych, których efektem był wpis umiejętności dotyczących wyrobu lokalnego kosza na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, o czym już wielokrotnie informowaliśmy.
Podczas warsztatów plecionkarskich, w zależności od poziomu zaawansowania, uczestnicy poznali techniki tego rzemiosła, jak również jego historię w regionie. Ponadto, oprócz możliwości dotknięcia, wypróbowania warsztatu i samodzielnego wykonania prac, uczestnicy mieli okazję na bezpośredni kontakt i dyskusję z mistrzem plecionkarstwa. Organizacja warsztatów plecionkarskich w dwóch kategoriach, tj. dla dorosłych i dzieci, pozwoliła dotrzeć do szerszego grona osób, które dotąd nie miały możliwości wzięcia udziału w podobnych spotkaniach, a które chciały rozpocząć swoją przygodę z materiałem, jakim jest wiklina, jak również osób, które miały już wcześniej do czynienia z tym rzemiosłem i z ogromnym zaangażowaniem promują i popularyzują lokalne tradycje.
Finał wydarzenia odbył się na płycie Rynku, w przestrzeni pokazów, występów scenicznych oraz stoisk plecionkarzy, artystów i rzemieślników ginących zawodów, rękodzielników i twórców ludowych, którzy na żywo prowadzili warsztaty dla wszystkich chętnych. Swoje stoisko zaprezentowały również winnice, piekarnie i Koło Gospodyń Wiejskich z lokalnymi specjałami. Wszyscy obecni mogli również podziwiać muzealną kolekcję pięknych wyrobów z wikliny i włókien pochodzenia roślinnego z produkcji Spółdzielni Wikliniarskiej „Grunwald”, która funkcjonowała na terenie naszej gminy. Dodatkiem do tej kolekcji była wystawa fotograficzna posterowa przedstawiająca początki wikliniarstwa w Ciężkowicach. Całość wydarzenia uwieńczona została występami zespołów, kapel, grup śpiewaczych, solistów oraz gwiazdy wieczoru – zespołu SŁOWIANY.

tekst: Centrum Kultury Gminy Ciężkowice

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl