Zbigniew Karciński

  Powiatowe obchody upamiętniające 75. rocznicę rzezi wołyńskiej – Gromnik

  18 czerwca 2018
  Publikacja: Paweł Hołda

  W Gromniku odbyły się powiatowe obchody upamiętniające 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. Centralnym miejscem uroczystości był pomnik poświęcony ofiarom zbrodni UPA i obrońcom polskich Kresów.
  Ceremonię uświetniła swoim występem Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza. Obecne były liczne poczty sztandarowe szkół z terenu Powiatu Tarnowskiego oraz organizacje kombatanckie w tym Związek Sybiraków Oddział w Tarnowie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Związek Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

  My nie nawołujemy do zemsty. My nawołujemy i domagamy się prawdy, domagamy się pamięci. A pamięć ma nie tylko wymiar historyczny, ale i perspektywiczny. Bowiem tylko pamięć pozwoli nam uniknąć powtórki z historii. Pamięć jest przestrogą i nauką na przyszłość – mówił do zgromadzonych Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński.

  Potrzebę pamięci podkreślił również Artur Puciłowski, Dyrektor tarnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie. – Chcemy i dążymy pojednania, jednak musi ono być oparte na prawdzie – podkreślił Artur Puciłowski.

  Przed pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej delegacje samorządowe, kombatanckie, Wojska Polskiego i służb mundurowych – Policji Państwowej, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz szkół złożyły znicze i wiązanki kwiatów. Wiązankę od pracowników Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. złożył Prezes ZMT – Henryk Łabędź, a w imieniu mieszkańców Gminy Gromnik – Wójt Bogdan Stasz

  Natomiast po zakończeniu części oficjalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku odbył się występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Gromnika pt. „Wołyń 1943”.

   

  Tekst: Starostwo Powiatowe w Tarnowie
  Zdjęcia: Justyna Ornat

  POLUB NAS NA FACEBOOKU!
  SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
  REKLAMA

  KOMENTARZE, OPINIE*

  (*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

  ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

  REKLAMA
  Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
  Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl